Sosyal Medya Ve Dedektif - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın
Kategori
Dedektif

Etiketler , , , , ,

Sosyal Medya Ve Dedektif

 

Dedektif için sosyal medya kullanımı, Google ve Facebook’tan daha derine gitmek demektir. Ve bu eski okul arşiv kaynakları kullanmayı öğrenme anlamına gelir.

Dedektifler, aynı zamanda “istihbarat” olarak da bilinen bilgiyi severler. Bilgiyi toplamayı ve “analiz” etmeyi severiz. İnternette veri tabanları üzerinde bir şeyleri, kişileri, yerleri bulmaya çalışarak saatlerce zaman harcarız.

Doğrudur, dedektiflerin bazen çöp kutularına daldığını, dava dosyasına yardımcı olabilecek herhangi bir bilgi için çöplerin arasından bir şeyleri çektiği de, olur. Yeterli istihbarat toplandığında, bilgileri kronolojik sırayla düzenleyip, buradan çıkan sonuçlarla aldatma için süren bir boşanma davasına veya bir dolandırıcılık davasına gerekli delilleri bulmuş olursunuz.

Bağlantıları tespit etmek, noktaları birleştirmek, çoğu durumda çözüm anahtarıdır ve dedektif için bu iş genellikle sosyal medyada başlar.

 

Yüzeysel veri

Dedektiflerin noktaları birleştirmek, insanları birbirine bağlantısını ve bir ilişkinin var olduğunu tespite yardımcı internet üzerinde bir dizi açık kaynağı vardır. Facebook, Twitter, Linked In, ve Instagram gibi sosyal medya siteleri, insanlar ve ilişkilerini tespit etmeye başlamak için basit birer araçtır. Bulunmaz görsel hazine gibidir.

Kamuya açık bilgi toplama, bu ve diğerleri gibi hizmetler veren siteler, bir araştırmaya başlamak için harika yerlerdir. Ama genellikle, biz dedektiflerin gerçek hazine için bürodan çıkması ve biraz daha derin kazması gerekir.

 

Derin Araştırma: Uygulamalı Taktikler

Kamuya açık, sosyal medya kaynaklı toplanmış bilgileri kullanarak, daha az belirgin ve az kullanılmış kaynaklara bakma zamanı. Bu avantajı kullanmak bazı kurumsal bilgi, zaman ve sabır gerektirir.

Dedektifin, icra davası (icra takibi ) için adres tespiti, borçlunun adres bulma çalışmasını bu şekilde yaptığını düşünelim. Araştırılan kişi hakkında edindiğimiz bilgilerden yola çıkarak örneğin eski çalıştığı iş yerini bildiğimizi ve yeni işyerini öğrenmek istediğimizi varsayalım. Bu durumda gitmemiz gereken ilk adres eski işyeri olacaktır. Arkadaşları arasında hala eski işyerinde çalışan biri var mı kontrol edelim. Varsa iş kolaylaşır, dedektif sorguya o kişiden başlayacaktır.

Gitmeden önce mutlaka bir senaryo oluşturmalı ve o senaryoya uygun hareket etmeliyiz. Eski işyerine yaptığı işe bağlı olarak, işyerinin verdiği hizmetler hakkında bilgi almak, bir şeyler satın almak (müşteri olmak) gibi o işyeriyle alakalı bir konu için gittiğimiz izlenimini vermeliyiz. Konuşmayı resmi havasından çıkarıp samimi bir havaya sokmamız gerekebilir.

Ardından eskiden tanıştığınız ancak epeydir görüşmediğiniz (bilgi topladığımız kişi) arkadaşınızın burada çalıştığından bahisle konuyu rahatlıkla açabilirsiniz. O kişi hakkında zaten epey bilgi elinizde mevcut. Bunları kullanarak eski arkadaşınızla aranızda yakın bir ilişki olduğunu düşünen iş arkadaşları, şayet biliyorsa öğrenmek istediğiniz her şeyi size sunmaya can atacaktır. Bu tamamen senaryonuzun yaratıcılığına, oyunculuğunuza (iletişim yeteneğinize) ve belki biraz şansın yardımına bağlıdır. Kim bilir, belki onu tanıyan hiç kimseyi bulamazsınız.

 

Takipte kalın!

Sosyal medya içinde bulduğunuz her bağlantıyı takip etmeye devam edin, takipte kalın. Bunun için oluşturduğunuz sahte bir ama dolu bir profilinizin olduğunu var sayalım. Mümkünse kimseyi eklemeden takip edin. Bu sizi bambaşka sonuçlara götürebilir. Eş takibi gibi fiziksel takip gerektiren bir araştırma öncesinde ve esnasında bir adım önde olabilirsiniz. Anlam bakımından “takip” arkasından gitme olsa da, dedektif, bu sefer öne geçecektir.

Bildiğiniz üzere pek çok insan gittikleri ve gidecekleri yerleri, etkinlikleri paylaşır, resimlerler.  Aldatan eş için yapılacak eş takibi öncesinde dedektif,  takip edeceğini kişinin bulunduğu, sıklıkla gittiği yerlerin bir listesini buradan çıkarabilir. Şayet biliniyorsa aynı şey diğer taraf içinde geçerli olacaktır. Yakında buluşacakları yer aslında her zaman gittiği bir cafe olmayacağını kim garanti edebilir? Elbette sahte bir profili olabilir ancak biz zaten derin araştırarak diğer arkadaşlarından bu profili tespit edebiliriz.

Sosyal medyanın etkin kullanımı bir dedektif için önemli ve gereklidir. Sosyal medyanın insanlara tanıdığı özgürlüğü, asla söylenmeyecekleri bile herkese ilan edebilmenin rahatlığı bu olsa gerek. Sosyal medya üzerinden bilgi derleme, istihbarat toplama, bir dedektif için mutlak zor bir süreç değildir. Bazen sadece sosyal medyadaki tüm bağlantıları kurmak, yüksek derece sabır ve uzun zaman alır. Bunlar tanınmış başlangıç noktalarıdır. Bulunan her fiziksel bağlantı içeren bilginin orijinal kaynağını ziyaret etmek bazı zor vakalar için gereklidir.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın