Şirket Dolandırıcılığı Dedektif Taktik Kitabı - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Etiketler ,

Şirket Dolandırıcılığı Dedektif Taktik Kitabı

 

Şirket dolandırıcılığı dedektifleri için oyun planı muntazam, dikkatli ve gizli olmalıdır.

Yetkili Dolandırıcılık Araştırmacıları Kurumu (ACFE) tarafından 2016’da 2400’den fazla mesleki dolandırıcılık dosyasının üzerinde yapılan çalışmalara göre ortalama bir işletme, her yıl gelirinin yüzde beşini dolandırıcılığa kaptırıyor. Araştırmalar, mali bilanço dolandırıcılıklarıyla ilgili dosyalarda hasarın en yüksek olduğunu ve özellikle şirket sahipleri veya CEO’ların suçlu olduğu zamanlarda maliyetli olduğunu gösteriyor.

Şu an yaygın iç dolandırıcılık planları; yolsuzluk ve mali bilanço sahteciliğinden oluşuyor. Ayrıca çalışanlar ve yöneticiler; tedarikçiler, rakipler ve diğer üçüncü taraflar – rüşvet almak, anlaşmalı fiyat sabitlemek ve sanayi casusluğu yapmak gibi – ile birlikte de dolandırıcılık işinin içine dâhil olabiliyorlar.

Eğer yönetimin, muhasebe bölümlerinin veya müdürlerin ya da eğer olası dolandırıcılık ile ilgili şirket güvenliği hakkında sorular ortaya çıkarsa şirket güvenliğinin; dolandırıcılık veya finansal yolsuzluk yaptığından şüpheleniliyorsa, incelemeyi yürütmesi için bağımsız bir dedektiflik ajansı tutmak ayrıca bir öneme sahiptir.

 

Dolandırıcılık İncelemesi Başlangıcı

Dedektifler, yolsuzluk hakkında önceden bildikleri her şeyi değerlendirmek ile başlamalılar. Eğer dolandırıcılık ispiyoncuların suçlamalarıyla keşfedilmişse; çalışanlarla, müşterilerle veya ortaya atılan tedarikçilerle görüşmek başlamak için harika bir nokta. Sonrasında finansal kayıtlar ve onların iddialarını destekleyecek tüm belgeler toplanır ve analiz edilir.

 

Durum Tespiti ve Arka Plan Dedektifliği

ACFE’ye göre insanları iş yeri dolandırıcılığına sürükleyen üç faktör; fırsat, baskı ve akla uygun kılmaktır – ki bunu dedektifler “dolandırıcılık üçgeni” olarak adlandırır.

Olası bir şirket dolandırıcılığı dosyasında şüpheliler ararken ekonomik, kişisel veya mesleki baskı altında olabilecek çalışanları yakından inceleyin. Bir arka plan kontrolü, borç sarmalını veya bir sebebe yönlendiren kinciliği ortaya çıkarabilir. Eğer hiçbir şüpheli bilinmiyorsa, sözü edilen dolandırıcılığı gerçekleştirme olanağı en fazla olan pozisyonlarda bulunan çalışanları soruşturun.

Devlet arşivlerini incelemek; iflas, haciz, yargı veya tahsil davaları gibi bulguları ortaya çıkarabilir. Diğer taraftan, ani yaşam biçimi değişikliklerine göz atın: Çalışanlar ya da yöneticiler birdenbire büyük yeni evler veya lüks arabalar satın almaya başlamışsa – veya onların imkânlarının ötesinde görünen herhangi bir şey – tehlike işaretidir.

Sabıka kayıtlarını görmezden gelmeyin: Saldırı, uyuşturucu veya alkol suçları gibi finansal olmayan suçlar da dâhil son zamanlardaki tutuklamaları denetleyin. Eğer insanlar geçmişte bir suçlu davranışı çizgisinde ilerlemişse bu işi gerçekleştirenler onlar da olabilir.

 

Bilgi Kaynağı Görüşmeleri

Bilgi toplama görüşmelerinize çalışanlar, yöneticiler ve dış paydaşlar ile yavaşça başlayın: dedektifliğin birikimi ile görüşülecek insan sayısını bir limite sabitlemek genellikle iyi bir fikirdir; suçu işleyenlere, göstermelik bir hikâye uydurmaları veya izlerini kaybettirmeleri için bir şans vermek istemezsiniz.

Eğer çelişkili veya baştan savma ifadeler işitirseniz, görüşülen kişinin suçu işleyen olduğunu varsaymayın: Organizasyon içerisindeki tanıklar, ortaya atılmaktan çekiniyor olabilir, özellikle dolandırıcılık, onların denetmenlerini veya üst düzey yöneticilerini de kapsıyorsa. Çok geçmeden şirketin kültürünün açık sözlülük, ahlaklı davranış ve şeffaflık ile karşılık verip vermediği hakkında yeterli bilgiye sahip olacaksınız. Eğer çalışanlar ilk başlarda ispiyonlama konusunda tereddütlü olurlarsa, iyi yönetilen bir dış dedektiflik sayesinde tanıklara oluşturulan emniyetli ve güvenilir bir yönlendirme, tanıkların intikam korkusu olmadan bildiklerini paylaşmalarını sağlayabilir.

 

İçeride Bir Kişi Yetiştirmek

Karmaşık entrikalar için amaç, plandaki tüm insan ağını ortaya çıkarmaktır. Bazı dosyalarda bunu başarmanın en iyi yolu güvenilir bir iç kaynak yetiştirmektir. Düşük seviyedeki katılımcılar, işlerini ve çıkarlarını ellerinde tutmaya karşılık olarak anlaşma yapmaya gönüllü olabilirler. Bu, özellikle yozlaşmış denetmenler tarafından zorlanan veya baskı altında olan çalışanlar için doğrudur.

Şirket dolandırıcılıklarının belirli çeşitlerini– gayri resmi bir komisyon, gizli anlaşma ve ülke dışı resmi görevlilerden rüşvet de dâhil – bir iç kaynağın işbirliği olmaksızın tamamen ifşa etmek çok zor olabilir.

Eğer güçlü bir şekilde teşvik edilirse, işlerine son verileceğinin farkında olan çalışanlar bile dedektiflerle işbirliği yapabilir. Önemli tanıkların, tazmin etme anlaşmasının koruması altında olmalarıyla medeni hukuk davaları, suçlamalar veya finansal ödenmiş parayı geri alma suçlarından koruması altında olacaklarının teklif edilmesi ile ikna edilmesi imkân dâhilindedir.

 

Suç Ortağı Çalışanlarla Yüzleşmek

Çalışanlar kendinin suç ortağı olabileceğini sezdirdiğinde hemen işe son vermek cezbedici gelebilir, ama erken davranmak olumsuz sonuçlar doğurabilir. Eski çalışanlar – suçlu olanlar bile – eğer aleyhindeki kanıtlar zayıf, tesadüfi veya çalışan personellerin dosyaları yetersiz bir şekilde belgelenmiş ise haksız bir işten çıkarma gerçekleşebilir. Masraflı bir tasfiyeye nazaran şirketler birini işten çıkarmadan önce dedektifliğin doğal akışını sürdürmesini sağlamalıdırlar.

Genellikle bir dedektif, dolandırıcılık dedektifliğinde tahkikatın son aşamasına kadar şüpheli iştirakçileri sonraya bırakır. Tecrübeli bir dedektif gönüllülüğe, dürüst itirafa olanak sağlayan bir ortam oluşturmak için bu görüşmeleri biçimlendirebilir – tabii ki eğer dedektif görevini kötü kullanma zırhı ile donanmış ise. Eğer dolandırıcı, masumiyetini iddia etmenin hiçbir anlamı olmadığını görürse bunun yerine hareketlerini akla uygun olarak görebilir, böylelikle sabırlı ve yöntemsel çalışan dedektife, bütünüyle bir itiraf elde etmesini sağlayabilir.

 

Dava ve Kanunların Uygulanışı

Şirketler ideal olarak; çalışanın işine son verme, dava açma ve suçu ihbar etme kararlarını vermeden önce, dolandırıcılık incelemesi bitene kadar ve bulgular resmi bir raporda toparlanana kadar beklemelidir. Birini kovduğunuz veya adli takibatı başlattığınız andan itibaren geri dönüş yoktur – bu yüzden ilk olarak tüm hakikatleri bilmek en iyisidir.

Dolandırıcılık hakkında diğer makalelerimizi okuyabilir ya da hizmetlerimiz hakkında bilgi edinmek için iletişim kurabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın