Sahte Trafik Kazası Soruşturmaları - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Etiketler , , ,

Sahte Trafik Kazası Soruşturmaları

 

Birçok insan araba çarpışmalarından kaza olarak söz eder. Bununla birlikte bir kaza ile ilgili sorumluluk olduğu için bu kelime yanlış kullanılıyor gibi gözüküyor. Bundan bir kaza olarak bahsetmek ve bu alandaki soruşturmacılara kaza uzmanı demek oldukça yaygındır. Eğer bu bir kazaysa, ortada hiçbir hata yok demektir. Aynı zamanda açıklanamayan bazı sebeplerden dolayı evrendeki güçler aynı anda ve aynı zamanda ortak bir noktada buluştu ve herhangi bir açıklamaya gerek bırakmayan bir sonuç doğurdu da denilebilir. Yani bu daha önce hiç olmamıştı ve muhtemelen ileride de hiç olmayacak anlamına geliyor. Aslında bu terim sözlüklerde beklenmedik bir olay veya durum olarak geçer. Bu açıklama bir araba kazasını pek açıklayamaz. O zaman kaza uzmanlarının aslında çarpışma uzmanı olarak anılması gerekirdi.

Sahte trafik kazası soruşturan dedektif uzmanlarımız, çarpışmayı pek farklı yönlerden ele alırlar. Benim aklıma gelen en önemli neden ve aynı zamanda kayda değer kazalara bakarken en belirgin neden kazaya birinci dereceden katkı sağlayabilecek çevresel faktörlerin tespitidir. Bu daha sonra aynı yerde ciddi yaralanmalara ve ölümlere yol açabilecek diğer kazaları da engelleyebilir. Bunlar sıklıkla kolayca ve hızlıca giderilirler. Bu çarpışmaları analiz etmenin bir diğer faydası da güvenlik endişesi ile ilgili arabalardaki yapısal ekipmanlarla ilgili hataları tespit etmek. Aslında bu daha fazla yaralanma ve ölüm olayını önlemesine rağmen çarpışmalardaki en az yaygın nedenlerdir ve görebilmesi çok zordur. Son olaraksa hatayı veya sorumsuzluğu tespit edebilmek için yapılan soruşturma vardır.

Araba çarpışmalarında sıklıkla olaylar önceden tahmin edilebilir ancak her zaman engellenemez. Çarpışmalar kesin olarak açıklanabilir ve sorumluluklar tahsis edilebilir. Bu her gün her şehirde oluyor. Olayın nasıl ve neden meydana geldiğini açıklayabilmek ve şoförlere sorumluluklarını bildirebilmek için çarpışma uzmanı sebepleri aramak zorundadır. Bunu yapabilmek için olayın gerçekleşmesine katkıda bulunabilecek faktörler karar verirken göz önünde bulundurulmalıdır. Bu faktörler sürücülerin davranışları, çevresel sebepler veya aracın yapısal hataları olabilir.

Yolda olabilecek bir tehlike sürücü tarafından algılandığı zaman sürücü tehlikeye tepki verir ve fizik kuralları devreye girer. Sonuç olarak 2 sonuçtan biri gerçekleşir. Bir çarpışma olur veya çarpışma önlenir. Çarpışma olması durumunda darbenin sonucunu etkileyebilecek birçok faktör vardır. Soruşturmacı burada ivmeyi, frenlemeyi, hızı, sürtünmeyi ve yönü ve enerji ve momentumu dikkatli bir şekilde düşünmeli ve analiz etmelidir. İyi bir çarpışma uzmanı bu faktörlerden birçoğunu yol üzerindeki kanıtlardan, yaptığı ölçümlerden ve bazen kayıtlı verilerden yararlanarak hesaplayabilmek için eşsiz bir yeteneğe ve dayanıklılığa sahip olmalıdır.

Çarpışma uzmanları soruşturmayı nedensellik faktörü çerçevesinde ele alabilmek için özel olarak eğitilirler. Bizim dedektiflerimiz birçok kişinin hayal bile edemeyeceği saniyenin 1/10’u sürede gerçekleşen kazaları titizlikle açıklama konusunda eğitimli oldukları gibi çarpışma öncesi ve sonrasındaki bütün faktörleri göz önünde bulundururlar.

Örnek olarak, iki arabanın bir kavşakta çarpışması durumunda bir çarpışma uzmanı çarpışma öncesi durumlarla ilgilenir. Sürücüler ne taraftan geliyordu? Gitmek istedikleri yön neresiydi? Sürüş sırasında sürücünün ruh hali nasıldı? Çarpışma öncesindeki cep telefonu kayıtları ne gösteriyordu? Son olarak ve sıklıkla olan, sürücü sarhoş muydu?

Bu sorular cevaplandıktan sonraki konu ise çarpışma sahnesidir. Umalım ki, ilgili polis departmanı çarpışma sonrası bölgeyi kanıtların korunması ve daha sonradan şahitlerin gördüklerinin öğrenilmesi, yol boyunca kanıtların incelenmesi gibi kapsamlı bir soruşturma yürütülebilmesi için gerekli bilgilerin elde edilebilmesi için korumuş olsun. Bunlar ve bunlar gibi durumlar çarpışma uzmanının durumu gözden geçirmek ve hukuki veya ceza davasında önemli olabilecek faktörleri belirlemek için hayati gerekliliklerdir. Çok nadiren kanıtlar seyirciler veya hayat kurtarmak için gelen acil durum personelleri tarafından kurcalanmamış olur, bu da akılda tutulması gereken bir kuraldır.

 

Sigorta Dolandırıcılığı Araştırması

 

Sigorta Dolandırıcılığı Araştırması

Soruşturmanın sonucunu gözden geçirirken veya olay mahalli tekrar ziyaret edildiğinde, bir çarpışma uzmanı mutlaka güneşin sürünün görüşünü kısıtlayacak pozisyonda olup olmaması, ağaç veya diğer bazı objelerin sürücünün görüşüne engel olup olmaması veya trafik düzenleme ekipmanlarının (trafik ışığı gibi) doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmelidir. Daha sonra ise yolun durumuna ve çarpışma sırasındaki koşullara bakmaya başlayabiliriz. Üstünde durulması gereken bir diğer faktör ise aracın parçalarının çarpışmaya katkı sağlayıp sağlamadığıdır. Aracın muayenesi tam mı ve muayeneler onaylı bir tamirci tarafından yapılmış mı? Yakın zamanda araç şu anki durumun olması gerekenden daha kötü olmasına yol açabilecek başka birinci dereceden hasara sebep olan bir kaza geçirmiş mi? Çarpışma anında araçtaki ekipmanlar düzgün bir şekilde çalışıyor muydu?

Bu ayrıntılara ek olarak araçlardaki zararları da verebiliriz. Araçtaki zararın anlattığı durum çok doğru ve sıklıkla değiştirilemezdir. Araca uygulanan kuvvet araca çarptığı yönde aracı katlayacaktır. Çarpışma uzmanları ayrıca çarpışma sonrasında sönük olsa bile çarpışma sırasında aracın hangi ışıklarının açık olduğunu söyleyebilirler. Hukuki soruşturma sırasında arabayı kendisinin kullandığının anlaşılmamasını dileyen bir sürücünün kim olduğu genelde gaz veya fren pedalının üzerinde bıraktığı ayak izinden anlaşılabilir. Bir çarpışma uzmanı polislerin sürücünün kim olduğunu nasıl belirlediğini takip etmelidir ve böylece uygun yükümlülükleri verebilir.

Gördüğünüz gibi, bir çarpışma soruşturması müşterinin ihtiyaçlarına uygun olarak tecrübeli ve tam bir eğitimden geçmiş sağlam bir çarpışma uzmanı tarafından ele alındığında ayrıntılı olarak büyük bir dosyayı doldurabilir. Bizim dedektiflerimiz binlerce çarpışmaya, birçok ölümcül durumlara tanık oldular ve çarpışma gerçekleştikten dakikalar sonra delilleri inceleme fırsatını elde ettiler.  Bu bizim polis geçmişine sahip ve ceza davalarında başarılı olduğu gibi birçok farklı olayda tecrübeli dedektiflerimize özgüdür.

Sigorta dolandırıcılığı ihbar ve şikayet için bizimle iletişim kurabilir, deneyimli dedektiflerimizden hizmet alabilirsiniz. Ayrıca cografi bilgi sistemi (CBS) destekli trafik kaza analizi ve araç sigortası hileleri hakkında makaleleri okuyabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın