Özel Dedektifler için İpucu - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın
Kategori
Özel Dedektif

Etiketler , , ,

Özel Dedektifler için İpucu – Taktikler, Donanım ve Raporlar

 

Bir Özel Dedektif Püf noktası: Takipte donanım hazırlığı ve raporlama

Takip ve tarassut (izleme ve gözetleme ) soruşturmanın en büyük parçası, dedektiflik bürolarının verdiği dedektiflik hizmetlerinin en eski ve en yaygın delil elde etme çalışmalarından biridir. Fiziki takip, aynı zamanda ister bir konuda koruyucu istihbarat toplama esnasında ister sigorta dolandırıcılığı üzerine bir soruşturmada veya bir eş takibinde, gerçek zamanlı yapılan doğrudan gözlem, deyim yerindeyse meslek için motorunuzu yağlanmış tutmaya yarayan yararlı bir uygulamadır.

Kişisel deneyim, takip ve gözetim becerileri geliştirmek için en iyi yol olsa da, aynı zamanda tecrübeli dedektiflerin taktiklerini inceleyerek tekniğiniz geliştirebilirsiniz. Aşağıda, yılların bize öğrettiği takip ve gözetim içeren kişi takibi, eş takibi gibi özel araştırma ve koruyucu istihbarat görevlerinde kullanım için derlediğimiz, en etkili gözetim tekniklerini paylaştık.

 

Taktikler

 

Uyumluluk

Varlığınızın hedef ortamında nasıl algılandığı, gözetimin başarı anahtarıdır. O çevreye ait olduğunuz izlenimini yaratmak, genellikle gizlenmekten daha iyidir.

 

Bakmayın!

Yüzünüzü doğrudan hedefe çevirmeyin. Göz temasından kaçının. Gözleriniz hedefe daha fazla şey anlatacaktır. Unutmayın, Size doğrudan bakan biri, aslında direk olarak dikkatli bakmıyordur. Sizi gördükleri anlamına gelmez. Bu şekilde düşünseniz bile sakın tepki vermeyin, yolunuza “normal” olarak devam edin. Kesinlikle gerekli olmadıkça araçla ya da yürüyerek hedefin bulunduğu yerde günde birden fazla kez geçmemek için çalışmalısınız. Gün boyu takip edeceğiniz hedef, yüzünüzü ne kadar az görürse o kadar iyidir.

 

Rolünüzü yaşayın.

Takip ettiğiniz kişinin yaşadığı yerde pek çok iş yeri ve ev içinde meraklı gözler sizi süzecektir. Neden o bölgede olduğunuzu, neyi beklediğinizi açıklayan basit bir hikaye hazırlayın. Hikayenizi destekleyecek şeyler bulundurun. Örneğin, araba koltuğu, oyuncak, çamaşır sepeti, köpek tasması, vb. gibi hikaye ve karakteri destekleyen bir sahne oluşturun. Araç içinde asıl amacınızı ele verebilecek görünümünde bir şey bırakmayın. Bir kamera, fotoğraf makinesi, pano, dürbün ya da bir dizüstü bilgisayar, meraklı gözler için uygun senaryolara zemin hazırlar.

 

Sıradan bir araba kullanın.

Şayet sadece gözetim için kullanmayacaksanız, aynı araçla tek ekip olarak eş takibi yapacaksanız van tabir edilen ticari araçlardan kaçınınız. Bu tip araçlar gözetim haricinde takip aracı olarak kullanılması yanlış olur. Araç yapı itibariyle hız için değil yük içindir. Ayrıca bu tip araçlar yüksek tavanı sebebiyle, dikiz aynalarından trafiği takip eden hedef aracın sürücüsü tarafından sürekli görünecek ve göze batacaktır.

Trafikte sıkça görülen ve rengi beyaz, gri gibi renklerden seçebileceğiniz yaygın araçlardan yüksek hacimli motora sahip olanları kiralamanızı öneririz. Bu araçlar pek çok ortamda göze takılmayacak, fark edilmeyecektir. İşe başlamadan önce etrafı kontrol etmenizde fayda var. Önceden beklenilecek yerde keşif yaparak hangi türde araçlar yoğun (semte göre değişmektedir) olduğunu görmelisiniz. Keşif yapamazsanız Google Earth vb uygulamalardan o alandaki uydu görüntülerini kontrol ederek aracınızı kiralayınız. Uzun takip ve gözetim için araç değişimi yapabileceğiniz kiralama firmasını tercih ederek gün aşırı araç değiştirebilirsiniz.

 

Haritayı ezberleyin.

Kendinizi bölgeye alıştırın. Bölge içindeki konumdan tüm olası yollar için Google Earth görüntüleri kontrol edin. Bu aynı zamanda doğru yeri seçerek konumlanmanıza ve hedef hangi yöne giderse gitsin rahat bir görüş açısıyla görmenize izin veren bir yer bulmanıza yardımcı olur. Ayrıca yapacağınız bu ön keşif, eğer bölgeye giren ve çıkan tüm yolları kapsayacak şekilde görüş imkanı olmadığını ortaya koyarsa, bu işi yapmak için birden fazla araca ihtiyacınız olduğunu bilmenizi sağlar.

 

Gizlice gelin.

Gözetleme noktasına sabahın erken saatlerinde gelinmesi, arabayı uygun yere park etmek için yardımcı olabilir. Unutmayın, genellikle dikkat çeken dedektifin varlığı değil hareketleridir.

 

Araç ışıklandırmaları

Özellikle gece gözetim için beklerken aracın ışıklarının yanıyor olması dikkat çekecektir. Bu yüzden aracın iç ışıklarının otomatik yanmadığına emin olunuz. Örneğin tavan lambası, kapı içi gibi ışıklar. Bazı araçların park lambaları kontağa bağlıdır, sürekli yanar. Kullandığınız aracı kontrol ederek gerekli önlemi almalısınız. Bu ışık, araçta biri olduğuna dikkat çekecektir.

 

Flaş kullanmayın!

Artık hiç kimse fotoğraf makinesi kullanmıyor. Bu yüzden bir fotoğraf makinesi özellikle yakın çekimler için dikkat çeker. Bunun yerine akıllı telefon kullanmayı düşünün. Bazı telefonlarda deklanşör sesi için ses düğmesini kullanabilirsiniz. Ayarlarından flaşı kapatın. Sanki telefonla görüşüyor gibi kulağınıza cihazı tutun. Ekranı tamamen karartan, kayıt esnasında telefon çalmasını engelleyen uygulamalar kullanabilirsiniz. Bu şekilde konuşur gibi dilediğiniz süre çekim yapmanızı sağlar. Ayrıca tarih ve yer gibi fotoğraf veya videoda zaman damgası olacak ücretsiz uygulamalar mevcuttur.

 

Ürkütücü olmayın!

Oyun alanları, çocuk bahçesi, okul gibi veya aileler ve çocukların bulunduğu herhangi bir yerin yakınında çalışırken dikkatli olun. Kendinizi bazı şüpheci ve duygusal ebeveynler tarafından çevrili bulabilirsiniz. Fotoğraf ve video çekerken özellikle dikkat edin.

 

Takip edeceğiniz kişi hakkında bilgi edinin.

Biliyorsa başvurandan, bilinmiyorsa bir ön araştırma yaparak takip edeceğiniz kişinin olası gideceği konumların listesini çıkartın. Takip esnasında da sık gidilen yerleri, kullandığı güzergâhların bir listesini yapın. Olası bir kaybetme anında listede gün ve durum için en mantıklı olan en yakın yerden başlayarak kontrol edin.

 

Hedef aracın tanınmasını kolaylaştırın.

Takip ettiğiniz kişi de, sık kullanılan ve yaygın renkte bir araç kullanıyor olabilir. Trafik içinde benzerlerinden ayırt edilmesi güç olabilir. Takip ettiğiniz araçta etiket, hasar, vb. kendine özgü karakteristik özellikler bulabilirsiniz. Şayet bulamazsanız arka lambalarına ufak etiketler yapıştırabilirsiniz. Aracın arka taraf altına yapıştırılmış fosforlu bir çubuk size yol gösterecektir. Hedefin bagajı kullanma ihtimaline karşı uygun yeri belirlemelisiniz. En uygunu kızıl ötesi kimyasal çubuklardır.

 

Bir takım olarak çalışmak

Eğer erkek/kadın takım olarak çalışıyorsanız, fark edilmek daha az olasıdır. Kimse pek çiftlere bakmaz, özellikle elele tutuşan ve flört edenlere. Bir çift olarak, birbirlerinin resimlerini çekiyor gibi davranarak hedefin fotoğrafını çekmek dünyanın en kolay işidir. Bu durum araç içinde beklerken ya da bulunduğunuz yerin kültürel yapısına göre değişebilir.

 

Bundan sonra ne olacağını düşünün!

Özellikle araç takiplerinde proaktif olun. Dönüşleri, duruşları, trafik içinde olası engellemeleri tahmin edin. Trafiğin ve yol durumunun el verdiği ölçüde yoldaki şerit konumunu dikkatlice ayarlayın. Bu beceriyi öğrenmek için en iyi yol deneyimdir.  Bu gibi taktiklerle deneyimini aktaracak tecrübeli bir dedektif ile birlikte deneyimlemelisiniz.

 

Dikkatini dağıtma!

Akıllı telefon uygulamaları, facebook, twitter, oyunlar, bulmaca mesajlaşma vb. şeyler boş zamanınızda canınızın sıkılmasını önleyebilir.  Bu türden sizi oyalayacak şeylerden kaçının. Zaten çevresel etmenler gibi yeterince dikkat dağıtan şeylerle karşılaşacaksınız. Bunlar, ilginizi hedeften dağılacaktır. Kayan gözü hedefte tutmak için kontrol ettiğiniz yeri ya da kişiyi göz hizasına getirin. Bunu alışkanlık haline getiremezseniz yaya takiplerinde işiniz zorlaşır. Yayalar tabir yerindeyse karabatak gibidir. Bir görürsünüz bir kaybedersiniz. Gözünüzü hedeften ayırmayın!

 

Donanım

 

Aracınızı kontrol edin.

Güne dolu bir yakıt deposuyla başlayın. Tüplü araç kullanmak size yakıt tasarrufu sağlayabilir ancak aracın hızını düşüreceğinden tüplü araçları kesinlikle benzinle kullanın. Aracınızdaki tüm camları ve aynaları temizleyin. Temiz cam ve aynalar size kesin bir görüş ve temiz bir kayıt sağlar.

 

Kaliteli bir kamera kullanın.

100 metre uzaklıktaki bir objeyi net çekebilecek şekilde,  ideal olarak Gps, tarih ve saat damgalı, dijital video veya fotoğraf makinesi gerekir. Yeterli yakınlaştırmayı yapabilen full hd bir kamera uygundur. Ayrıca gizli bir kamera düşünebilirsiniz, bir kalem ya da düğme kamera gibi. Bunu küçük alanlarda, örneğin bir restoran gibi alanlarda kullanabilirsiniz. Bu tip gizli kameraların çoğu ideal görüntüyü vermeyebilir. Ana kameranızı ortama göre gizlemenin yollarını bulmalısınız.

 

Dürbün taşıyın.

Dürbün kullanarak kameranızı dürbün yerine kullanmamış olursunuz. Kameranızın pil kullanımını azaltmada yararlıdır. Orta boy bir dürbünle birlikte cebinizde taşıyabileceğiniz monoküler bir dürbün bulundurun.

 

Notlar alın.

Bir ses kaydedici ve not defteri, kronolojik notlar tutmak için gereklidir. Bir ses kayıt cihazı almak yerine akıllı telefonlar için var olan ses kayıt uygulamalarını kullanabilirsiniz.

 

Yedek bir kıyafet getirin.

Çantanızda uygun yedek kıyafetler bulundurun. Buna ilave olarak farklı aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Gün boyunca özellikle takip ettiğiniz kişiyle yakın temasta bulunuyorsanız şapka, gözlük, atkı vb. aksesuarlar sizi olduğunuzdan farklı gösterebilir. Tüm hava koşulları için planlayın.

 

Uzun bir gün ve gece için hazır olun.

Kendinizi rahat tutmak, dikkatinizin dağılmaması, bilincinizin açlığa ve susuzluğa takılmaması için paketlenmiş hazır gıda, bol su bulundurun. Konumunuzda uzun süre kaldıkça fark edilme riskiniz artar. Herhangi bir hareket, araçla gidip geri gelme, araçtan inmek ve araca binmek sırasında oluşacak ses ve görüntü sebebiyle meraklı insanların dikkatini çekecektir.

 

Ekipmanınızın ayarlarınızı ve pilini kontrol edin.

Uygun tarih ve saati ayarlanmış ve tam şarjlı pille yola çıktığınızdan emin olun. Bunun için tüm elektronik cihazlarınızı kontrol edin. Mümkünse yedek pil ve hafıza kartı almayı ihmal etmeyin.

 

Sis farları.

Aracın sis farlarının oluşu bir avantajdır. Takip boyunca farklı desenlerle değiştirebilirsiniz. Takip ettiğiniz kişi sizi trafikte çoğunlukla aynasından göreceğinden farklı sis farlarıyla dikkatini çekmemiş olursunuz. Ayrıca hava karardıktan sonra trafiğin yoğun olmadığı yerlerde de, sis farı devrede ve değilken kullanmakta işe yarayabilir.

 

Raporlar

 

Hedef kitlenizi düşünün.

Bir dedektiflik bürosu, müşterisine gerçeği olduğu gibi yansıtacak bir eş takibi raporu düzenlemelidir. Yazacağınız raporu bir avukata mı teslim edeceksiniz yoksa müşterinize mi? Bunu belirleyin.

 

Tarz önemli

Üçüncü kişi olarak yazmak, “Dedektif geldi…” Ve unutma, birçok insan sizi belki de hiç görmeyecek ama nasıl yazdığınızı okuyacak.

Resim ve videoları düzenleyin.

Fotoğraf içeren bir içerik sunun;

  • Takip ettiğiniz kişinin fotoğrafları,
  • Tüm araçların fotoğrafları, takipte kullandıklarınız dahil,
  • Takip edilen kişinin uğradığı yerlerin fotoğrafları, adreslerde, dahil,
  • Hedef ve araç üzerinde varsa herhangi bir özel tanımlama işaretlerinin fotoğrafları,
  • Araştırmanın amacına uygun diğer ilgili, yararlı fotoğrafları,

Not: Video ve fotoğraflarda dahil olmak üzere, raporda belirtilen ve/veya dahil edilmesi gereken bölümlere saat belirterek ekleyin.

 

Sadede gel ve orada kal.

Yazılan bir raporda sadece konunun istek amacını karşılayın. Eğer konuyla ilgili değilse, raporunuzda geçmemelidir. Yorumlardan ve gereksiz açıklamalardan uzak, sade bir dille en kısa şekilde yazılmasına dikkat edin.

Gerisini boş verin. Alakasız ekstra okuma sadece zaman kaybettirecek ve belki kafaları karıştıracaktır.

Özel dedektif ve dedektiflik hakkında benzer yazılar  için makale kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın