Özel Dedektif Soruşturma Notları Saklanmalı mı? - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Özel Dedektif Soruşturma Notları Saklanmalı mı?

 

 

Özel Dedektif için soruşturma sırasında, soruşturmanın temeli ve doğruluğu için son derece detaylı ve bol not almaktan daha önemli bir şey yoktur. İster yasal bir deftere yazmak, ister basit bir not defterine yazmak veya ses kaydı almak olsun hiçbir detay kayıt etmeye değmeyecek kadar önemsiz değildir. Bu notlar araştırmanızın nihai ve en önemli ürünü olacak olan eş takibi araştırması raporunun temel öğelerini oluşturacaktır. Eğer bir bilgi, not etmeye değerse aynı zamanda raporunuza eklemeye de değer demektir. O an dedektife önemsiz gibi görünse bile o bilgi müşterinin eline geçtiği zaman soruşturmanın linç pimi haline gelebilir. Fakat soruşturma bittikten sonra bu notlarla ne yapacağız?

 

Bu notlar hala önemliler mi?

Soruşturma sırasında özel dedektif tarafından sahadayken tutulan notların daha sonra ne yapılacağı ile ilgili sürekli canlı bir tartışma olmuştur. Bir grup dedektif, daha sonra ortaya çıkabilecek sorular için bu notların saklanması gerektiğini savunurken başka bir grup ise soruşturma bittikten sonra notların yok edilmesinden yanadır.

Soruşturma notlarını yok etmeye karşı olan özel dedektifler, notları yok etmenin cevaplardan daha fazla soru doğuracağını savunmaktadır. Notları yok etmenin bir anlamda kanıtları yok etmek olacağından şüpheleri arttıracağını düşünürler. Eğer bir avukat tarafından alıkoyulursanız, notlar iş ürünü olarak düşünülecek ve var olup olmadıkları keşfedilebilir olmayacak. Yani, neden sadece notları müşterinin avukatına onları kendi dosyaları ile birlikte saklaması için vermeyelim?

Buradaki sorun özel dedektifler tarafından alınan davaların %70’inden fazlasının avukat-müvekkil ayrıcalığı altına girmeyecek olmasıdır. Şunu söyleyebilirim ki şirketimin vaka yükünün yalnızca %40’ının ayrıcalıklı avukat çalışma ürünüdür.

Bazıları yeniden yapılanma ihtiyaçları durumunda soruşturma notlarının soruşturma raporundan daha tam ve detaylı olduğunu savunabilirler; Peki ya mahkeme için veya sorgulanma için dedektife ulaşılamazsa? Eğer müvekkil daha sonra soruşturmanın faturası için veya bazı öngörülemeyen sebepler için soruşturma notlarını tekrardan isterse ne olur?

 

Soruşturma notları tekrar istenir mi?

Uzun zaman önce ben şirketimizin dedektiflerine soruşturma bittikten sonra soruşturma notlarını yok etmelerini içeren kuralı şirketin kuralları içerisine eklemiştim. Bu kuralı kasıtlı olarak şirket politikasına dahil etmiştim çünkü ileride dedektiflerimize biri soruşturma raporlarını neden yok ettiğiniz sorduğunda onlarda beni gösterip “Patronum böyle emretmişti.” diyebilecekti ve bende bunun operasyonel güvenliği arttırmak, müvekkilimizin gizliliğini korumak için şirketin uzun süredir uyguladığı bir politika olduğunu ve bütün önemli şeylerin zaten soruşturma raporunda yazılı olduğunu belirtecektim. Soruşturma sırasında alınan bütün notların artık soruşturma raporuna dahil edilmesiyle beraber artık notların rapordan daha az veya daha fazla değerli olduğu söylenemez. Biz sadece müvekkile soruşturma raporu vermekle yükümlüyüz, soruşturma notlarımızı değil.

Ben konseyin aceleyle taranmış notları alıp kendi soruşturma yorumlamaları arasına katmasını ve daha sonra dedektifin tamamen ilişkisiz başka bazı şüphelilerle, çizelgelerle, davalarla vs. aldığı notlarla hareket etmesini istemem. Özelliklede bu notların anlamlarını test edebilme olanağı yoksa.

Eğer var olmazsa keşfedilmez de. Keşfedilebilir olması en az olan materyal yanlış yorumlanabilecek yada bağlamdan daha iyi bir sonuç çıkarılabilecek olandır.

En sonunda mutlaka notlarınızı yok edip etmeyeceğinize karara vermeniz gerekecek ve ben size kesinlikle bu konuyu müvekkilinize danışmanızı tavsiye ediyorum.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın