Özel Dedektif Adaylarına Gözetleme Rehberi - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Etiketler , , ,

Özel Dedektif Adaylarına Gözetleme Rehberi – Nasıl sıkıcı olunur?

 

Etkili bir gözetleme dedektifi mi olmak istiyorsunuz?

Sıradan, cansız ve ilgisiz olun.

İlgisi olmayan birinin, Özel Dedektif ve Dedektifliği tanımlamasını isterseniz, sürekli “havalı” kelimesini kullanacaktır. The Gunsmoke, The Shadows, The Bottles of Bourbon filmlerini izlemişlerdir ve en iyi dedektiflerin en havalılar olduğunu düşünürler. Magnum Özel Dedektifinden Jessica Jones’a kadar hepsi, özel dedektiflerin havalılığını medyada somutlaştırmıştır. Örnek olarak ışıltı, iyi görünüm ve stilleri. Onları gözden kaçıramazsınız.

Bu üçüncü şahıslara şu gerçeği söylemeyeceğime söz veriyorum: Biz özel dedektifler, havalı olmaktan ne kadar uzak olursak, işimizi o kadar iyi yaparız. Gösterişli olmadığımız zaman. Fark edilmediğimiz zaman.

Aslında eş takibi ve gözetlemede olduğumuz en iyi şey, sıkıcılık.

Özel dedektif olarak eş takibi araştırması yaparken, kendime dikkat çektirmemem için, sıradan, ilgisiz ve cansız olmayı öğrenmek zorundaydım.

 

Sıradan Olun.

İlk görevlendirilmelerimden öğrendiğim bir özellik olan fark edilmeden hareket etmek, olabildiğince sıradan olmanın en iyi halidir. Bir restoranda gizlice fotoğraflar çekmeye ihtiyacım olması, menünün arkasına telefonumu saklamayı beraberinde getiriyordu. Arkada, omzumun üzerinde görünen birini hedef alırken, kendimin sahte öz çekim (selfie) pozlarıyla fotoğrafını çekerdim.

Bu noktada, gizliliği denerim, telefonu kucağıma doğru kaydırıp sinsice birkaç poz alırım. Ama benim girişimlerim, sadece yoga sınıfında bir oğlan çocuğu gibi görünmek için gizlenmekti: sakar, terli ve orada tamamen yanlış nedenlerden ötürü bulunmak. Benimle birlikte, beni kollaması için yanımda getirmiş olduğum arkadaşım, gizlenmeyi o an bırakmamı söyledi.

O gün, o restoranın içinde cep telefonumla fotoğraf çekmek için en iyi yolun, o restoranda cep telefonumla fotoğraf çekmek olduğunu öğrendim. Instagram çağında, cep telefonu ile fotoğraf çekmek, herhâlde en sıradan aktiviteydi. Bu aşikâr, ama sıkıcıydı ve kimse bana ikinci kez bakmadı.

 

Cansız Olun.

Bazen sıradan olmak yeterlidir. Ama ilk görevlendirildiğim hizmetlerden biri sırasında, cansız olmanın da, ayrıca önemli olduğunu öğrendim. Kendisi, bir süredir hizmet etmeye çalıştığım müstakbel firmamdan birisiydi, ama onun iş arkadaşları ve ailesi bize onun yurt dışında olduğunu veya tatilde olduğunu söylerken sürekli sevinçliydiler.

Evraktaki adrese arabamı sürerken, benden daha iyi olan dedektif iş arkadaşımın, aradığımız kişinin eski iş arkadaşlarına sorular sorarak bulacağını hayal ediyordum. Navigasyon cihazımın sesi bana hedefe 2 km kaldığını bildirdiğinde, sahipsiz bir suçlama ile dolu bir ses (“Pekiii, planın ne?”), bir anıyı aklıma getirdi: Özel dedektif olmadan önce, gençken bir yazımı çiçekçi yanında kurye olarak geçirmiştim.

Eğer ofis ortamında yok sayılan herhangi bir kişi varsa, o da bahşiş verme zorunluluğun olmayan kuryedir.

Arabamı bir çiçekçinin yanına park ettim ve 20 liraya bir saksı çiçeği satın aldım. Bir elimde evraklar ve diğer elimde çiçekle işime koyuldum. Aradığım kişiyi nasıl bulabileceğimi oradaki çalışanlardan birine sordum. Sorduğum kız (sonradan onun kızı olduğunu öğrendim) sadece onun nerede olduğunu söylemekle kalmadı; beni direk ona götüren bir haritanın rotasını çizdi.

Yazarın notu: Sonra elinde çiçekle evinize, eşinize veya kız arkadaşınızın yanına gidiyorsunuz.

Sürpriz! Yine ilgi çekicisin!

 

İlgisiz Olun.

Sıradan ve cansız olmak, bu yol boyunca bana kesinlikle yardımcı oldu, ama ilgisiz olmak hepsinden daha faydalı bir sonuç verdi.

Sözün özü, sıkıcı olmanın en iyi yolu, sıkılmış olmak.

İstihbarat teşkilatında çalışmış olan danışmanım, benle şu kuralı paylaştı: sosyal açıdan habersiz bir kişiden kimse şüphelenmez. Bu yüzden gözetlediğiniz, takip ettiğiniz hedef ürkek davranmaya ve seni fark etmeye başlamış gibi görünüyorsa, burnunu karıştır. Aynada saçını düzelt. Radyodaki bir şarkıyı söyle.  (Sessizce söyleyin, şarkıyı yüksek sesle söylerseniz daha çok dikkat çekecektir.)

Can sıkıntısının kıymetini ilk gözetleme davam üzerindeyken gördüm. İş arkadaşım dedektif ve ben, şahsı görüş alanımıza alıp arabayı durdurmuştuk ve onun ne yaptıklarını izliyorken yapacaklarımıza yön veriyorduk. İlk ben gittim, hemen binanın kenarında bekliyordum, böylece hedefi göz ucundan görebiliyordum.

Beklediğim sırada, karşıdan karşıya geçecek yayalar için trafik ışığı yeşil oldu ve dikkat çekmemek için bir grup insanla beraber hareket ettim. Belli bir uzaklıktan mesaj yazıyormuş gibi davranarak gözlerimi ondan ayırmadım. Dört cadde geriye doğru yürürken, bulunduğum bir yerde çok uzun beklememeye çalıştım. Arabaya geri döndüğüm zaman (haftalık egzersizimi yapmıştım), ortağım nöbeti aldı.

Algılanmaktan ne kadar iyi kaçındığım konusunda kendimden emindim ama ayrıca bu çeşit bir gizliliği, çok daha fazla tecrübe edinmiş deneyimli bir özel dedektifin başarıyla tamamlayabileceğini gördüm. Ortağımın, şahsın aracını park ettiği yere doğru yürümesini ve kaldırımda duvara yaslanıp beklemesini izledim. Bir sigara yaktı ve sadece orada dikildi. Sigarasını bitirene kadar orada dikilmeye devam etti ve sonra beklediğim yere geri döndü.

Aniden, eski filmlerdeki tüm sigara içen özel dedektifler anlam kazandı. Sigara içmeyen birinin dışarıda yapacak bir şeyi vardır ya da bir yerde bulunmak zorundadır, ama sigara içen biri sadece sıkılmış ve sigarasını içiyor olabilir. Çünkü o, etrafında dönen dünyadan tamamen ilgisiz göründü, dedektif ortağım, takip edilen kişi tarafından kesinlikle fark edilmedi.

Bu yüzden benim dışarıdaki çocuklar için bir kamu spotum var: Özel dedektiflerin eski filmlerde ne yaptığı önemli değil, sigara içmek havalı ya da iyi bir şey değil. Doğrusu, bu sıkıcı. Gözetleme ve takip yapan dedektif için iyi bir şekilde işe yaramasının sebebi de bu.

Gerçek şu, algılanmadan çalışmak, önemsiz, sıradan ve ilgisiz görünmek zorundayız. Havalı görünmek söz konusu bile değil. Endişe etmeyin, sır benimle güvende. Çünkü başka bir şey daha öğrendim: Hedef hareket halindeyken ve sizde gözetleyerek ona ayak uydururken, restoranda, etrafındaki gerçekleşenleri izleyen yalnız bir adam olmak, bir arabayı sürüyor olmak, gösterişli değildir. Böylece gizlice birinin arkasına fark edilmeden takılarak, takip edebilirsiniz. Ne de olsa bu, fötr şapkalardan daha havalıdır.

 

Yazar Hakkında:

Ankara Dedektif, Ankara’da çalışan bir dedektiftir. Ankara’nın yerlisidir ve Ankara’da olmaktan mutludur. Boş zamanlarında ayrıca Ankara sokaklarında motosikletle gezmekten hoşlanır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde kalan Çankaya, Yenimahalle, Keçiören, Mamak, Altındağ, Etimesgut, Sincan ve Pursaklar ilçeleri dahil olmak üzere tüm Ankara ilçelerini neredeyse cadde, sokak bilir.

Özel Dedektif, yazar ve coşkun bir gezgindir.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın