Kusursuz Soruşturma Raporu Hazırlamak - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Kusursuz Soruşturma Raporu Hazırlamak

 

 

Araştırma raporları müşteriye bulguların detaylı bir listesini yazılı olarak sunmak, özel dedektifin şu ana kadar neler başardığını anlatmak ve gelinen son durumun genel halini sunmak için yazılmaktadır. Güzel hazırlanmış bir raporun işaretleri düzen, kısalım, açıklık ve doğruluktur. Yazılan rapor soruşturmanın ilgili yönlerini doğru, anlaşılabilir, mantıksal olarak organize edilmiş ve zamanında olmasıyla temsil eder. Rapor sadece gerçekleri içermeli, soruşturma hakkında eğer müşteri özel olarak istemediyse araştırmacının görüşleri yer almamalıdır. Görüşler genellikle bilirkişiler, tanıklar, bilim adamları ve müşteriler için saklıdır.

Bir araştırma raporu, özellikle araştırmacının yokluğunda raporu okuyacak kişiye soruşturmayı açık bir şekilde anlatabilme ve araştırmacının şu ana kadar neler elde edebildiğini göstermek için bir özel dedektifin ortaya koyabileceği en önemli üründür. Soruşturma raporu aynı zamanda özel dedektifler için pazarlamanın da ayrılmaz bir parçasıdır. Aslında, soruşturma raporu üzerinde 200 sayfadan fazla yazılabilecek kadar önemlidir ancak burada hepsine yer veremeyiz. Size mutlaka soruşturma raporu hazırlama konusunda bir iki kitap alıp okumanızı tavsiye ederim.

Özellikle eş takibi sonrasında hazırlanan soruşturma raporunun önemini daha fazla uzatmayacağım ama şunu söylemek yeterlidir ki: Müşterileriniz tarafından rapor yazma kabiliyetiniz mutlaka değerlendirilecektir. Yani bunun anlamı raporunuzdaki yazım ve gramer hatalarına çok dikkat edin ve eğer mümkünse güvendiğiniz birine raporu bir kez gözden geçirtin. Şaka yapmıyorum. Şu ana kadar birçok süper özel dedektifin soruşturmadan sonra sırf lise seviyesinde yazı yazmayı beceremediği için müşterilerini kaybettiklerini gördüm. Eğer küçükken sınıfta Türkçe dersinde en iyi siz değildiyseniz mutlaka kendinizi geliştirin ve hatta size rapor yazmada yardımcı olabilecek birini bulun ve çalışın. Pratik mükemmelliği getirir.

 

Kusursuz soruşturma raporu hazırlamak için gerekenler

 

Özlülük

Bir özel dedektif mutlaka en iyi soruşturma raporunun soruşturmayı en güzel ve yeterli şekilde ve olabildiğince az kelime kullanarak hazırlanması gerektiğini unutmamalı.

 

Doğruluk

Yazılan rapor açık bir şekilde soruşturmayla ilgili bütün değerlendirmeleri ve görüşmeleri içermeli. Soruşturma ile ilgili elde edilen bilgiler mutlaka olabildiğince fazla kaynak tarafından doğrulanmalı ve yayınlanmaya değer bilgiler olmalı. Tekrardan söylüyorum, soruşturma raporu dedektifin özel görüşlerini içermemeli.

 

Stil

Soruşturma raporu mutlaka objektif bir şekilde 1. Şahıs bakış açısından yada 3. Şahıs bakış açısından yazılmalıdır. Yani “Bir kadın gözlemledim” veya “Araştırmacı bir kadın gözlemledi” şeklinde olmalıdır. Raporda dedektif jargonu kullanmaktan kaçının. Bunun yerine müşterinizin sizinle iletişim kurduğu günlük dilde yazmaya özen gösterin.

 

Format

Bütün soruşturma raporları sayfa kenarlarında boşluk olacak şekilde ve sayfalar numaralandırılmış bir formatta “1/5” şeklinde yazılmalıdır. Raporun niteliğinden ve konusundan bağımsız olmak üzere bütün raporlar asgari olarak aşağıdaki parçalara sahip olmalıdır.

 

Giriş veya ön açıklama

Soruşturmanın özünde amaç nedir?

 

Soruşturmanın özeti

Güzel bir soruşturma özeti müşterinin okuduğunda açık bir şekilde soruşturmaya ait bütün bilgileri anlayabileceği şekilde olmalı.

 

Soruşturmanın Konusu

Soruşturmanın konusunun tam bir açıklamasını içermelidir. Eğer konu bir kişi hakkında ise o kişi ile ilgili tam bir tanımlama yapılmalı, eğer bir yapı veya nesne ile ilgili ise tam olarak yerini, rengini, boyutunu gibi bütün fiziksel özellikler tanımlanmalı.

 

Soruşturma Metodu

Bu kısım ise soruşturmayı ayrıntılı bir şekilde anlatan kısımdır. Soruşturma kapsamında gittiğiniz bütün yerleri, nereye neden gittiniz ve ne kadar sürdü, kimlerle konuştunuz, neler yaptınız, nasıl yaptınız ve soruşturmayı nasıl sonlandırdınız gibi bütün bilgileri detaylı bir şekilde içermeli.

 

Özet veya Sonuç

Soruşturma boyunca neler öğrendiniz ve nihayetinde elde ettikleriniz nelerdi sorusunun cevabıdır.

 

Profesyonel Yaklaşım

Bu kısım ise müşteriye teşekkür ettiğiniz, özel dedektifi veya dedektifleri tanıttığınız, soruşturmaya katkıda bulunan diğer insanların tanıtıldığı ve raporu yazan kişinin tanıtıldığı kısımdır.

 

Ayrıca aşağıdakilerin eklenmesi de gerekebilir:

 

Sergiler ve Ekler

Bu kısım ise soruşturma boyunca elde ettiğiniz fotoğraflar, kayıtlar, önemli video kayıtları ve dökümanlar gibi kanıt değer taşıyan objeler olabilir. Bütün ekler etiketlenmiş ve numaralandırılmış bir şekilde rapordaki kullanıldığı yerleri işaret etmeli. Eğer raporunuzdaki dijital dökümanların boyutu çok fazla olursa resim ve videolar gibi çok yer kaplayan öğeleri sıkıştırarak boyutlarını azaltabilirsiniz.

 

Tanıklar veya Bağlantı Listeleri

Ayrıca soruşturma boyunca bilgi aldığınız veya bir şekilde konuşup bağlantı kurduğunuz kişilerin bir listesini de tutmak her zaman faydalıdır.

 

Son olarak ise bitirdiğiniz soruşturma raporunun güvenliğini düşünün! Hazırladığınız raporu korumasız bir Word dosyası yada korumasız başka bir şekilde herhangi birine göndermek istemezsiniz. Buradaki linkteki yazıyı okuyarak bu konu hakkında dava fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. “Araştırma Raporunun Taşınabilirliği ve Güvenliği”.

Profesyonel bir araştırma raporu hazırlamak için milyonlarca yol vardır ama düzen, özlülük, açıklık ve doğruluk güzel hazırlanmış bir raporun işaretleridir ve müşterilerin sizi tercih etmeye devam etmesini sağlarlar.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın