Kayıp Kişi Bulma - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Kayıp Kişi Bulma

 

Kasıtlı Kayıp Kişiler

Kayıp Kişileri Bulma isimli bir önceki makalemde açıkladığım gibi, ortadan kaybolan kişileri kaçaklar (kasıtlı olarak ortadan kaybolanlar) ve arandığını bilmeyen kayıp şahıs olarak sınıflandırmak çok önemlidir. Ve bir kayıp soruşturmasını başarıl olarak sonuca ulaştırmak için ne şekilde hareket etmeniz gerektiği ve hangi bilgilere ihtiyaç duyduğunuzu belirlemede yardımcı olacaktır.

Bu makalede sizlere kasıtlı olarak ortadan kaybolan ve makale boyunca kaçak olarak nitelendireceğim kişileri ve bu kişileri bulurken kullanılan tipik metodolojileri açıklamaya çalışacağım. Ayrıca diğer yazımız kişiler nasıl bulunur? makalemize göz atabilirsiniz.

Firariler

Firari kişiler kendilerini bir cezai kovuşturmadan uzak tutabilmek için çaba harcayan kişilerdir.

Bir firarinin yerini bulmak için profesyonel birinin kullandığı teknikler ticari veri tabanlarını aramak, telefon görüşmeleri, mesajlaşmalar, aranıyor posterlerini kullanmak, kamuya açık kayıtlar, özel kayıtlar, internet üzerinden yapılan aramalar, gözetlemeler ve bir muhbir bularak bilgi sağlamayı içermektedir.

 

Fidyeci – Çocuk Kaçırma

Fidye davaları tipi bazı çocuk kaçırma davalarını içerir; örnek olarak velayet hakkı bulunmayan ailenin kendi çocuklarını, velayeti elinde bulunan çocuğun yasal bakıcılarından saklaması olabilir.

Son zamanlarda artan bir şekilde özel dedektifler ailenin büyük çocuğunun, genellikle ergenlik döneminde olan, internet üzerinden kandırılıp bir yetişkinle beraber kaçmasını içeren davalarla sık sık karşılaşmakta. Normalde bu tür davalar çocuk kaçırma davaları olarak adlandırılırken eğer çocuğu ayartan yetişkin kişi yakalanırsa polis tarafından kaçak davaları olarak nitelendiriliyor ve davanın gizliliği de giderek düşüyor. Bu tür vakaları her zaman kaçırılan kişi tehlikedeymiş gibi düşünerek çözmeye çalışmalıyız.

İlk olarak bu tür davalar kaçıran kimsenin paranoyası yatışana kadar ve saklanmak için güzel bir yer bulana kadar sürekli bir yerden başka bir yere hareket ettiği düşünülmesi gerektiğinde dava oldukça zor görülebilir. Bu davalarda olabildiğince hızlı hareket etmek ve arama alanını hızlıca didik didik etmek çok önemlidir. Birileri tarafından kaçırılan kişilerin genelde suç mahallinden 1-2 kilometre yarıçapında uzaklıkta bir yerde saklandığı gibi yaygın bir fikir vardır. Fakat bu her zaman doğru değildir. Aslında bu kişiler ellerinden geldiği kadar uzaktaki farklı bir şehire veya ülkeye gitmeye çalışırlar.

Bu tür kaçırılma davalarına genelde duyulur duyulmaz polis ve medya oldukça büyük bir efor sarf ederek üzerinde çalışırlar. Gözetleme, aile üyelerinin yaşadığı çevredeki insanlarla konuşmak bu tür davalarda önemli rol oynayabilir. Soruşturma sırasında yerel polisle konuşmadan önce asla soruşturmaya başlamayın. Çünkü böyle yapmak polisin soruşturmasını tehlikeye atabilir. İkinci olarak yeni gelişmelerle birlikte elde ettiğiniz bilgileri polisle paylaşmak her zaman iyi bir fikirdir çünkü elde ettiğiniz bilgiler polis soruşturmasına önemli katkı sağlayabilir.

Adli bilişim, internet aramaları ve telefon kayıtları çocuğun online ortamda tanışıp kaçtığı kişinin yerini tespit etmede kritik rol oynayabilir.

Eğer kaçırma olayı geçmiş bir zamanda gerçekleştiyse ve kayıp kişinin ölümüyle ilgili bir şüphe yoksa o zaman ticari veri tabanlarında arama yapmak ve telefon görüşmelerini de içeren geleneksel kayıp kişi bulma teknikleri işe yarayabilir.

 

Kaçaklar

Tecrübelerime göre yükümlülüklerinden kaçan insanlar eninde sonunda kaçmayı bırakırlar çünkü genelde maaş alarak yaşayan insanlardır veya işlerini yeni kaybetmiş ve kendilerini toparlayamamış kişilerdir. Faturaları birikmeye başlar ve nasıl ödeyeceklerini bilemezler, bu yüzden borçlarını ödeyebilmenin bir yolu bulana kadar alacaklılardan kaçarlar. Sürekli olarak borcunu ödemek istemeyen kimseler sıklıkla sonuçları hapse girene, haciz edilene veya mülkiyetlerine el koyulana kadar kaçmayı sürdürürler.

Kaçaklar sürekli iş değiştirerek veya nakit para için günlük işler yaparak sürekli etrafta dolanırlar; Bu kaçakların %99’unun bilinen bir telefon numaraları (Tabi eğer sabit hatları varsa) veya bilinen bir adresleri yoktur. Genelde posta kutularının arkasına saklanarak diğer insanların adına (Çocuk veya evcil hayvan isimleri gibi) hesaplar kurup geçinirler. Bu kaçaklar genelde kimliklerini veya alışkanlıklarını tamamen değiştirmezler, ve peşlerindeki kişilerin bütün tuzaklarından haberdar olabilirler; Buna rağmen çoğunlukla arkalarında yakalanmalarını sağlayacak küçük ipuçları bırakırlar.

 

Profesyonel Kaçaklar

Profesyonel kaçaklar işlerini, yaşamalarına ve kar etmelerine yetecek şekilde kredilerden sağlamak ve geri ödememek üzerine kurarlar. Profesyonel kaçaklar çoğunlukla dolandırıcılık ve kimlik hırsızlığını da yapabilmektedirler. Dolandırıcılıklarını aldatmacalar üzerine kurarlar; onlar genelde entrikalarını hazırlarken veya kredi çekmeye çalışırken düpedüz yalan söylerler veya yarı doğrular söylerler. Profesyonel kaçaklar aldatmaca ağlarını rutin kredi güvenlik araştırmaları süreçlerinden ve çalışkan özel dedektiflerden kurtulabilmek için çok dikkatli davranırlar.

Diğerlerinin aksine profesyonel kaçaklar nerede oldukları hakkında ipucu verebilecek bütün her şeyi yok ederler. Onlar genelde aileleriyle ve sürekli ilişki kurduğu bilinen kişilerle görüşmezler ve hatta daha da ileri giderek sık sık dış görünüşlerini değiştirirler. Birçok profesyonel peşlerinde iz süren kişilerin kullandığı bütün tekniklerin farkındadır ve bir şey gözden kaçırmadıkları veya çok umursamaz davranmadıkları sürece kimseye yakalanmazlar. Bu tür insanların yerini tespit etmekte çok işe yarayabilecek olan karmaşık finansal soruşturmalar ve banka kaynakları gibi bilgilere birçok özel dedektifin erişim hakkı yoktur.

 

Münzevi

Her ne sebeple olursa olsun kendini toplumdan soyutlayan birini bulmak bu halini koruduğu sürece çok ama çok zordur. Bu durumu maceracı kişilerde, gizli mezhep üyelerinde, tarikatlarda, komünlerde ve paranoid komplo teorileri kuran kimselerde görebilirsiniz. Aynı zaman da evsiz insanların küçük bir yüzdesini de münzevi sınıfına dahil etmek istiyorum. Tecrübelerime göre münzevi kişiler üzerinde çalışılması biraz ilginç ve her zaman oldukça eğlenceli işlerdir.

Bir keresinde dedektiflik büromuza gelen bir müşterimiz, uzun zamandır kayıp olan birini bulmam istenmişti. Kendi isteğiyle insanlardan uzak yaşamayı seçmiş bir münzevi olduğu biliniyordu. Bu kayıp kişi Ankara’da yaşarken ortadan kaybolmuş, bir ihbarla edindikleri bilgiye dayanarak İstanbul’da olduğu ve kendi botuyla sürekli denizde gezen biriydi. Müşterim bana, sıradan insanlar gibi yerleşik olarak yaşamadığı ve normal insanlar gibi davranmadığı için onu bulmanın ne kadar zor olduğunu baştan söyledi.

Kayıp kişi kayıtlarda bulunmayan büyük ihtimalle el koyduğu veya kendisinin yaptığı bir botta yaşıyordu. Botta yaşadığı için herhangi bir kamu hizmetine (elektrik, su vs.), telefona, kredi kartına veya banka ile ilişkili herhangi bir hizmete gerek duymuyordu. Sadece küçük masa altı işleri yaparak nakit para kazanıyordu ve yemek olarak da denizden ne bulursa veya eline ne geçerse yiyiyordu.

Gerçek ismi olmadan bu münzeviyi bulmam imkansızdı. En sonunda adamın gerçek adını öğrenebildim. Kayıp kişinin egosu ve ve sürekli uzun hikayeler anlatmaya meyilli olmasının sonucu olarak onu İstanbul’daki bir yerel gazeteden buldum. Bir gazeteci onun bir sandal üzerinde yaptığı uzun yolculuklardan ve insanlardan nasıl kaçtığından bahsediyordu. Gazeteciye bütün bunları sayıp dökerken aynı zamanda daha önce konuştuğu hiç kimseye söylemediği kendi ismini de söylemiş.

Bu çok küçük bilgi en sonunda onun izini İstanbul’da bir adaya kadar sürmemi sağladı. Teknesi ile ilgili bir sorunu çözmek için bir deniz devriyesi görevlisinden yardım almış. Birkaç telefon görüşmesinden sonra onu adadaki restorana balık satarken bulduk.

Bu hikayeden çıkarılması gereken şey hayal gücü, şans ve kararlılığında sıklıkla geleneksel iz sürme teknikleri kadar işe yarayabileceğidir. Bu klavuz boyunca bunun sürekli tekrar eden bir durum olduğunu göreceksiniz.

Bu örnekte ben Google gibi bilinen arama motorları tarafından bulunamayan bazı çevrimiçi gazete ve makaleleri tarayıp indeksleyen bir arama motorunda belki bu maceracı münzevi ile ilgili bir şeyler bulurum umuduyla bir hesap oluşturmuştum. Genel olarak sıradan iz sürme teknikleri bu tür davalarda bir işe yaramaz ancak belki de bütün davayı aydınlatabilecek küçük bir ipucu bulduktan sonra yine mutlaka geleneksel yöntemlere geri dönmelisiniz.

 

Destekli Kaçaklar

Destekli kaçaklar bir kimseden veya bir organizasyondan kaçmalarına, kendilerini veya kimliklerini gizleme ile ilgili yardım almış kişilerdir. Bu durum biyolojik aileleri, şiddet görüp kadın sığınma evleri gibi yerlere saklananları ve bir tarikat veya bir tanık koruma programına girenleri kapsayabilir. Aynı zamanda ben bu gruba arkadaşlarından yardım alarak evden kaçan ergen çocukları da katıyorum. Artan bir şekilde avukatlar, özel dedektifler ve diğerleri kimlik hırsızlığı veya varlık koruma adı altında gizlilik hizmeti veriyorlar.

Tipik kayıp bulma teknikleri yine bu tür davalarda da işe yaramayabilir ancak en sonunda belki de soruşturmayı aydınlatabilecek küçük bir ipucu bulduğunuzda bu yöntemlere geri dönmelisiniz.  Geçen sene gölgesinde olduğunu bildiğim bir avukatın arkasına saklanan birini bulmam gereken bir dava vardı. Bir başka soruşturmada şehirdeki bütün kargo şirketlerine  “Merhaba benim adım (kayıp kişinin adı), şubenize kargom gelecekti, gelip gelmediğini söyleyebilir misiniz? Diye sormuştum. En az 30 kere “Özür dilerim efendim ama burada kargonuz bulunmamaktadır.” cümlesini duyduktan sonra sonunda  “Evet …. Bey, kargonuz burada.” sözünü duydum. Elimde belirli bir adres bulunmadığından sıradan bir mutfak süpürgesini kargoyla yolladım ve gözetlemeye başladım. Birkaç gün sonra Kayıp kişi kendisini elinde bir mutfak süpürgesi taşıyarak belli etti ve onu lüks apartmanına kadar takip edebildim. Bir kere daha bir görevi hayal gücü, azim ve şansın yardımıyla tamamladım.

Eğer birisi arkasında terkedilmiş bir mülk bırakıyorsa onun nereye gittiğini veya kiminle beraber gittiğini anlamak mümkün olabilir; Yıllar önce Antalya şehrinde yaşayan ve kocasını terk edip bir tarikata katılan bir kadının yerini ailenin kullandığı bilgisayarlardan silinmiş e-posta kayıtlarındaki tarikatın yayınladığı bazı yazılara veri kurtarma yöntemiyle ulaşarak buldum. Ek olarak, bu tipteki insanlar genelde arkadaşlarıyla veya aileleriyle iletişimlerini sürdürdüklerinden güzelce planlanıp hazırlanmış bir mesaj işinizi görebilir; veya bayram sırasında destekli kişinin yakınlarına yapılacak bir ziyaret de işe yarayabilir.

 

Emniyet Genel Müdürlüğüne ait kayıp ve aranan şahıslar sayfasına göz atabilir ya da

GPS ile konum tespitli gerçek zamanlı yüz tanıma robotu tasarımı hakkında bir tez okuyabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın