Kaygı Bilimi ve Sadakatsizliğin İki Yüzü - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın
Kategori
Aldatma

Kaygı Bilimi ve Sadakatsizliğin İki Yüzü

 

 

Bu meslekte bir eşin aldatıp aldatmadığını anlamak için hazırlanmış ipuçlarının listelerini sıklıkla görürüz.

Google’da hızlıca yapacağımız “Aldatmanın işaretleri” “Aldatma belirtileri” aramasıyla “Aldatan bir eşi nasıl yakalarız?”, “Eşinizin yeni bir sevgili bulduğunu anlamanın yolları”, “Biriyle çıkıp çıkmadığını nasıl anlarız” soruları ile ilgili 200.000’den fazla sonuca ulaşırız. Bu listeler genelde hep aynıdır: yeni parfüm, dış görünüşe daha fazla ilgi gösterme, gizli telefon görüşmeleri, gizemli harcamalar vs.

Eğer yukarıdaki Google aramasını yapacak bir nedene sahipseniz, şu hissi bilirsiniz: Evliliğin içerisine gizlice giren ve evlilikteki güveni ve huzur yok eden küçük şüphe hissi. Bu his belki kendini küçük dozlarda gösterir, güvensizliği son derece küçük bölümlerle telafi eder. Ya da belki odanın içerisine girer ve bir anda bağırmaya başlar.

Her iki türlü de, bu gizli bilinmeyenler ve şüpheler, hızla büyüyen huzursuzluklara, kaygıya ve strese neden olabilir. Aynı zamanda aldatan kişide kaygı yaşar. Normal hayatlarını sürdürebilmek için yalan söylemeye ve bunun için de stres yapmaya başlarlar.

 

Aldatılanın Gözünden Kaygı

Kaygı, korkunun bir ürünüdür ve bilinmeyenden korkma hissidir, belki de en stresli çeşididir. Anksiyete ya da kaygı, düşünen beyni kapatır ve tepki veren beyni aktive eder. Gregory Hartley’ in kitabında bahsettiği gibi, Yalan Söyleyeni Nasıl Anlarız, flört edenler, “…. Kaygı brokerları”. Birisi eşinin kendisini aldattığını düşündüğü zaman, kendisi ve referans çevresi fikrinde bir sarsıntı yaşar.

Biz kendi fikrimizi başkalarından aldığımız girdilerle ve çeşitli durumlarla düzenleriz. Bizim referans çerçevemiz ve dış dünya görüşümüz, tecrübelerimize bağlı olarak önyargılıdır. Bir şüpheli aldattığı zaman, her ikisi de ve referans çerçeveleri sorgulanmaktadır. Kafa karşılılığı ve duygular gün yüzüne çıkar… kaygı beyinde boşluklar oluşturur.

 

Aldatanın Gözünden Kaygı

Eğer birisi aldatıyorsa bunu üzerine örtmek için yalanlar söylemeye başlar. Büyük ve küçük yalanlar sürekli bir kararsızlık çamuru sızdırırlar. Kredi kartı makbuzlarını saklamaktan, cep telefonuyla gece küçük bir konuşma için arka verandaya gizlenmeye kadar aldatan birinin hayatı her yönüyle yarı gerçekler, uydurmalar ve aldatmacalarla doludur. Etrafında biri bir yalan söylediğinde hemen stres altına girer. Sürekli yakalanma korkusu altında yaşar.

 

Stres ve Sempatik Sinir Sistemi

Bir memeli vücudu ne zaman bir tehdit algılarsa, sempatik sinir sistemi durumu devralır ve vücudun savaş veya kaç tepkisini göstermesini sağlar. Kan yüzden ve deriden çekilerek kaslara doğru akar. Kan sindirim sisteminden uzaklaşır. Mesane artık atıkları vücuttan uzaklaştırma görevini yapamaz. Karaciğer kana aşırı miktarda glikoz vererek fiziksel aktiviteye hazırlanır. Kalp atışları ve solunum hızlanır ve burun deliklerinin de büyümesi ile beyne aşırı miktarda oksijenli kan gider. Metabolizma hızlanır, terleme yoğunlaşır. Göz bebekleri tehdit hakkında daha fazla veri toplamak için olabildiğince fazla büyür. Gregory Hartley’in terimi ile “beynimizin savaşta olduğu andır.”

Dışa dönük işaretler her zaman görünürdür, bazen de çok kısa biçimdedirler. Stresli insanın elleri titreyebilir. Teni soluklaşmaya başlayabilir. Kan akışının dramatik olarak azalmasının sonucu olarak ağızda ve dudaklarda kurumalar olabilir. Mukoza’nın çekilmesi dudaklara solukluğa ve göz kapaklarının sarkmasına neden olabilir. Kaşlar gerginleşir ve aşağı doğru durur. Omuzlar savunmaya hazırlık için sıkı dururlar. Dirsekler, savunma duruşunda kaburgaya yakındır.

Stresli kişi gergin ve aşırı duyarlı hisseder. Sindirim sistemindeki kan eksikliği yüzünden, kişi midesinde kelebek hassaslığı hisseder; hatta midesi dahi bulanabilir. Kalp atışının hızlanması ile kan deriden çekilir ve kaygılı kişinin vücut sıcaklığı artar. Odaklanabilme yeteneği azalır ve duyma işlevini tamamen yaklaşan tehdide yöneltir. Kendi kalp atışlarını duyar. Zihni ilkel bir duruma geçer ve duyguları ön plana çıkmaya başlar. Stres altındaki insan çoğunlukla savunmaya geçmiştir, tartışmacıdır ve duygusaldır.

Bu sistemler rasyonel düşünce pahasına Seth Godin’in “kertenkele beyni” olarak adlandırdıklarına yol açıyor. Bu noktadaki kural irrasyonelliktir.

Çevrim nasıl durdurulur: Stres için Basit Düzeltme (belki de çok basit değildir)

 

Aldatan

Basit cevap: Aldatma. Alternatif cevap: Yalan söylemeyi bırak

Geçen yılki bir davada, bir kadının avukatı tarafından kadının kocasının faaliyetlerini belgelemek için kiralandık. Biz 3 araştırmacı ve 4 arabayla adamı sıkı gözetim altında tuttu. Adamın her hareketini kaydettik, buluşmalarını, gece gittiği yerleri ve hatta yaptığı piknikleri. Yalanlarıyla karşı karşıya kalan adam, alışılagelen bir tutum takınarak, devam eden stresini ortadan kaldırmaya çalışmayı ve açıktaki olayı devam ettirmeyi seçti. En sonunda adam yeni kız arkadaşını avukatın ofisine getirdi. Böylece yalan yükünü ortadan kaldırdı ve stresinden kurtuldu. Sadece pratik açıdan bu kötü bir durum değildi.

İlişkiyi bitirmek her zaman en iyi çözümdür. Ancak bir ilişki hakkında açık olmak, en azından aldatma değişkenini denklemden ve onunla birlikte gelen stresin bir kısmından çıkarabilir. Hatta kişinin daha üretken söylemlere ulaşabileceği akılcı düşünceye yeniden kavuşmasına izin verebilir.

 

Aldatılan kadın – Aldatılan erkek

Basit Cevap: Bilinmeyeni ortadan kaldırın.

Tekrardan söylemek gerekirse, anksiyete korkunun bir ürünüdür ve sıklıkla bilinmeyenden korkma olarak ortaya çıkar. Tahmin etme. Varsayım Yapma. Bil. Kaygı, “kertenkele beyin” dediğimiz duruma yol açar ve bu noktada tek kural mantıksızlıktır.

Shakespeare, insanın rasyonel zihni üzerine çalışırken sempatik sinir sistemini anlamaya ihtiyaç duymadı. 1603 yılında yayınladığı  Othello oyununda kertenkele beynin şüpheden anksiyeteye ve ondan da çılgınlığa alçalışının adeta krokisini çizmişti. Othello oyununda karısına umutsuzca aşık olan bir adamın…

Potansiyel olarak acı verici olmasına rağmen bilinmeyenleri ortadan kaldırmak her zaman en iyi yoldur. Kişi gerçekleri öğrendiğinde ve bilinmeyenleri ortaya çıkardığında anksiyeteyi ortadan kaldırabilir ve böylece daha akılcı hareket edebilir.

 

Sonuç

Aldatan eş için: Gregory Hartley şunu söylüyor, “Eğer yalanları hayatınızdan çıkarırsanız hayatınızı çok daha basit bir hale getirirsiniz.” Yani kısaca yalan söylemeyi ve kendinizi gereksiz yere stres altına sokmaktan vazgeçin.

Eşinin başka bir ilişkisi olduğundan şüphe eden kişi için: gerçekleri öğrenin. Sizin adınıza gerçekleri öğrenebilecek kaliteli ve yetenekli bir özel dedektif kiralama fikrini gözden geçirin. Gerçekten neler olup bittiğini öğrenin ve daha sonra akılcı bir şekilde bilgili ve güçlü olarak hareket edin.

Burada özel dedektiflere düşen görev ise müşterinin içerisinde bulunduğu bilinmezliği ortadan kaldırmaktır. Gerçekleri kesin bir şekilde öğrenmek ve belgelemek insanları korku durumundan ve çaresizlikten çıkarıp akılcı düşünüp hareket edebilecekleri bir duruma getirecektir.

 

Aldatma hakkındaki diğer makalelerimiz için Aldatma makaleleri kategorimize göz atabilir, Kaygı Bozukluğu hakkında bir makale okuyabilir ya da Stres ve Kaygı Arasındaki Fark Nedir konulu bir video izleyebilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın