Kadın Dedektiflerin Avantajları - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Etiketler , , , ,

Kadın Dedektiflerin Avantajları

 

Konu çalışma alanına geldiğinde, kadın dedektifler birkaç doğal avantaja sahip, diye yazıyor Yeni Umut Dedektiflik Bürosundan Rachele’ Davis

 

Kadınlara karşı Erkekler: Bu Bir Rekabet Değil.

ABD’de kaç kadın dedektif olduğunu kimse bilmiyor (Tahminler çeşitli ve bunları doğrulamak zor). Ama bir şeyi görmek zor değil: Bu sektör kadınlardan çok erkeklerin ilgisini çekiyor. Biz kadın dedektiflerin herhangi bir nedenden dolayı nadir oluşunu tartışmaya gerek yok.

Kadınların özel dedektif olmama nedeninden pek emin değilim, çünkü biz daha göze çarpan dedektifleriz. Beni yanlış anlamayın: Her kadın harika bir dedektif olabilir veya erkekler dedektiflik için biçilmiş kaftandır demiyorum. Bu makalenin maksadı, erkek dedektifleri yerden yere vurmak ya da okuyanları, kadın dedektiflerin daha üstün olduğuna ikna etmek değil.

Bunun yerine sadece kadın dedektiflerin bu mesleğe kazandırdıklarını – ve kadın dedektiflerin avantaj olarak kendi çıkarlarına kullanmaları gereken klişelerden bahsediyorum:

 

Kadınlar hafife alınıyor.

Biz kadın dedektiflerin sık sık kendi yararına çevirebileceği ilk basmakalıp inanış, bu işte kimsenin bizden iyi şeylerin bekliyor olmaması. Öğretimden – kadınların baskın olduğu bir alan – kanun uygulamasına, oradan da özel dedektifliğe geçiş yaptığımda bana karşı tutumların 180 derece değişimini gördüm. Kabul edilmiş bir çoğunluktan (cinsiyet yönünden), bir merak konusuna geçiş yaptım. Genellikle birkaç kadından birisi oluyordum, eğer böyle olmazsa, görevdeki yalnız kadın oluyordum. İnsanlar benden ne bekleyeceklerini bilemiyorlardı. Üstelik çoğu zaman çok fazla bir şey de beklemiyorlardı.

Benim bu konuyla ilgili bir sorunum yoktu. Erkek baskınlığının olduğu bir sektörde çalışırken hafife alınmak aslında benim en sevdiğim durumlardan biriydi: Mazlum gibi hissetmek benim daha da çetin çalışmamı sağlıyordu. Ayrıca herhangi bir haberleri olmadan bir anda ortaya çıkıp benim cesaretimi kıran veya beni hiçe sayan insanların üzerinde etki bırakmaktan daha eğlenceli hiçbir şey olamayacağını düşünüyorum.

 

Gösterişsiz bir kadın, erkeklerin yapamayacağı şekilde ortadan kaybolabilir.

Hafife alınmak ayrıca çalışma alanında da büyük bir avantaj olabilir: Parktaki bir bankta oturup kitap okuyan, önündeki bebek arabasında “bebek” bulunan bir kadının aslında gizli bir iş yürütüyor olmasını kimse beklemez.

Bu, dedektifliğin canına okuyabileceğimiz anlamına geliyor. Erkek dedektifler, istemsiz olarak şüpheli veya tehdit oluşturucu bir şekilde çıkıntı olarak gözükmelerinden dolayı kolayca “enselenebilirler”, oysaki kadınlar sadece kadın olduklarından dolayı büsbütün görmezden gelinebilirler. Gözden kaçırılmış ve fark edilmemiş şekilde hareket eder. Bu, oyunu değiştirir ve bir kadını dedektiflik esnasında neredeyse yakalanamaz hale getirir.

Ben dört kişilik bir grubun içindeki üçüncü, mütevazı bir ortanca çocuk olarak yetiştim. Kardeşlerim benden daha girişken ve daha dışadönüktü. Arka plandaki görünmez bir kız çocuğuydum – her şeyi gören, her şeyi bilen ve ailemin gizli silahı.

Yetişkin kardeşlerim beni biraz ispiyoncu olarak anımsarlar. Ben bunu iş öncesi alıştırma olarak adlandırıyorum. Bu beni iyi bir şekilde yetiştirdi.

 

Çoğu insan kadınları daha az tehditkâr görür.

Kadın dedektifler genel anlamda erkek meslektaşlarından daha az şüphe uyandırır. Genellikle çok az bir tehlike işareti belirtiriz ya da hiç belirtmeyiz.

Kendi aile üyelerimden birkaçı hala benim bir özel dedektif olma fikrime kıkırdarlar. Hatta beni en iyi tanıyan insanlar bile bu fikri ciddiye alamazlar. Bu örneğin şu gibi zamanlarda çok büyük bir avantaj; görüşmeye soğuk bir tanığın evine yaklaşıyorum. Burada asıl önemli olan şu ki, habersiz bir şekilde kapı saçağında beliren bir kadın gördüklerinde çoğu insan, normalde olduğu kadar paniğe kapılmaz. Büyük ihtimalle kapıyı açarlar ve (tecrübelerime göre) büyük olasılıkla benim içeri girmeme izin verirler.

Bir röportör için, görüşülen kişinin karşısında samimiyet ve güven kazanmak önemlidir. Bu herkes için doğru olmadığı durumlarda bence, kadınlar için genellikle görüşme sırasında ve telefon üzerinden birisinin şüphesini gidermek ve onu rahatlatmak daha kolaydır.

 

Kendi aile üyelerimden birkaçı hala benim bir özel dedektif olma fikrime kıkırdarlar.

 

Basmakalıp inanışlardan yine faydalanmak için söylemiyorum ama iletişim ve empati konusunda kendi kabiliyetlerine uygulamak ya da hiç olmadı, kadınların güçlü dinleyiciler ve harika iletişimciler olduğu geniş kapsamlı algıdan avantaj sağlamak için röportajlar, mükemmel fırsatlardır: Eğer insanlar, kadınların, zorlu kişisel mevzularda insanların rahatça konuşmalarını sağlama konusunda daha iyi olduğuna inanıyorlarsa bu onların rahatlamalarını ve daha özgür konuşmalarına sürükleyebilir.

Kadınlar sahiden daha fazla mı empati kurarlar? Buna karar vermek güç. Ama tecrübelerime göre, birisiyle iyi ilişki kurma becerisi, onu konuşturmak için büyük bir artı. Evlat edinen bir ebeveyn olarak evlat edinmeyle ilgili hizmetleri araştıran müşterilerimin nasıl hissedebileceklerini biliyorum. Bu bana, evlatlık çocuklarla, evlat edinen ailelerle, öz anne babalarla, zabıt kâtipleriyle ve bir evlatlık dosyası üzerinde çalışırken konuşmam gereken herhangi biriyle iletişim kurarken kullanabileceğim harika bir avantaj.

Bu, kadınların her türlü durumda insanlarla iyi ilişkiler kurar anlamına gelmez. Ama şu yönden düşünün: Ekibinizde kadın bir dedektif bulundurmak kesinlikle, şirketin masanıza getirdiği kendinizi ilişkilendirebildiğiniz deneyimlerin çeşitliliğini genişletir.

 

Anneler işleri halletmeyi bilir.

Şüphesiz ki bir aileyi ve bir işi idare etmek bana zamanımı ve olanaklarımı verimli bir şekilde kullanabilmeyi öğretti. Organizasyon ve birçok işi aynı anda yerine getirebilme kabiliyeti, özel dedektifleri iyi bir şekilde yetiştiren ilave olarak iki alan. Dosya yükünü düzenlemenin, iş yürütmenin, internet günlüğü yazmanın, müşterilerimle düzenli olarak iletişim kurmanın, işimi pazarlamamın ve hem özel bir dedektifin hem de bir küçük işletme sahibinin ihtiyacı olan diğer her şeyin benim için ne kadar değerli olduğunu anlatamam.

Aslına bakılırsa şunu korkmadan söyleyebilirim ki organizasyon ve çoklu görev almak, özel bir dedektif olarak başarıma katkı sağlayan en önemli iki özellik. Onlar olmasaydı sürekli değişmeksizin diğer her şeye ayak uydurmaya çabalıyor olurdum.

Özet :

Özel dedektif olma hayali kuran tüm kadınlara söylüyorum, kim tutar sizi! Bu işe başlangıç kısmından bir şey öğrendiysem o da şudur; biz bu işte iyi olabiliriz, müşterilerimizin güvenini ve meslektaşlarımızın saygısını kazanabiliriz, üstelik bu heyecanlı, çekici alana kendimizi çok iyi uydurabiliriz. Sırf insanların bir kısmının bizi burada görmeyi ümit etmiyor olması, bizim buraya ait olmadığımız anlamına gelmiyor.

 

Yazar hakkında:

Rachele ‘Davis, 2016 yılında Missouri ve Kansas’ta lisanslı bir özel dedektif oldu ve ardından tek kadın Dedektiflik bürosu olan Yeni Umut Dedektiflik bürosunu (New Hope Investigations)  açtı. Sosyal medya ve açık kaynaklı soruşturmalar yoluyla insanları bulma ve araştırma konusunda uzmandır. Evlat edinme araştırmalarına kişisel bir ilgisi vardır.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın