Günümüzde, Geçmişte ve Gelecekte Dedektiflik - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Günümüzde, Geçmişte ve Gelecekte Dedektiflik

 

Modası geçmiş dedektiflik teknikleri kendi statüsüne sahiptir. Ama bazı özel dedektifler kendini riske atarak teknolojiyi görmezden gelirler.

 

Ben birçok dedektifle konuşuyorum.  Kaçınılmaz şekilde bu işi nasıl yönettiğimiz hakkında “savaş hikayeleri”, taktikler ve stratejilerimizi paylaşırız. Son birkaç yıldır beni rahatsız eden bir şeyler duyuyorum: Birçok özel dedektif teknolojiye olan ilgisizliği ifade ediyor, tabiri caizse hızla gelişen teknolojiye ayak uyduramayıp işsiz kalmalarından korkuyorlar.

 

Düşük Teknolojili (veya Hiç Teknoloji Kullanmayan) Dedektif

Bana yakın olan ve aşırı saygı duyduğum birçok harika dedektifin, teknolojiyi kullanmak adına en ufak bir tüyoları yok – geçen birkaç belgeyi Dropbox aracılığıyla arkadaşlarımla paylaşmayı denediğimde bir kargaşa ile karşılaştığım gibi. (Hayır, dosyaları paylaşmak için usb flash bellek kullanmaya başlamayacağım.) Veya bir dedektifin sadece fiziksel bağlantı ile internete bağlanmaya çalışması (ve asla WiFi kullanmadan) ve bunu saldırganlara ve dolandırıcılara karşı koruma sağladığı için yaptığını açıklaması. (Koruma sağlayamadı.)

Ayrıca sosyal medyanın patlamasını kendi çıkarları adına kullanmak konusunda açığa çıkan bir farkındalık eksiği var. İzin verdiğimden daha fazla kez özel dedektifler sordu, “Birinin facebook sayfasının olup olmadığını nasıl anlarsınız?” veya “Sosyal medya tamamen kullanışsız çünkü tek yaptığı şey diğer insanların kahvaltıda ne yediklerini söylemesi.” (İpucu: Onların kahvaltıda ne yediklerine ek olarak milyonlarca dolar değerindeki yatlarını ve özel jetlerini bulabilirsiniz.)

 

Birçok özel dedektif teknolojiye olan ilgisizliği ifade ediyor, tabiri caizse hızla gelişen teknolojiye ayak uyduramayıp işsiz kalmalarından korkuyorlar.

Virjinya’daki bir suçlu savunma dedektifi Jeremy Lee Pennington son zamanlarda şöyle yazdı, “Dedektiflik endüstrisindeki en berbat görüş akımlarından biri de devlet kayıtlarına, veri tabanlarına ve genel olarak internete olan sınırsız odaklanmadır.” O, insanların önemini ve soruşturmayla görevli insanların kunduracı köselesine ihtiyacı olduğunu savunur.

Doğrusu dedektifin bazı araştırmalarda yapmak istediği vurgu, “savaş alanında bulunma” yaklaşımının büyük ölçüde önemli olduğudur. Pennington’ın, suçlu savunma dedektifi olarak insan istihbaratı toplamayı esas kısım olarak gördüğüne eminim. Ama açık kaynak araştırmasının “berbat ve etik olmaması”, dedektifliğin birçok çeşidi olduğu gerçeğini ve bu işi yapmak için birden fazla “doğru” yol olduğunu göz ardı etmektedir.

Açık kaynak araştırmasının hayati değer taşıdığı yüzlerce durum düşünebilirim, özellikle araştırmanız gizli bir faaliyet ise. (İnsan kaynaklarının ağzı vardır ve bu “ağzı sıkı” araştırma ve röportajlar, utandırıcı bir şekilde sonuç verebilir.) Bu gibi dosyalarda, röportaj yapılan şahıslar potansiyel olarak dosyanızın altını kazabilir.

İşte bu yüzden katı bir şekilde yaptığım araştırma işlerimin çoğunun temelinde şu vardır: Genellikle, avukatların içinde bir araştırma işlediğinin bilinmesini istemediği dolandırıcılık veya hukuk davalarının içindeki çok büyük başarı sahibi olan iş adamlarının, arka planında sessiz bir şekilde görünürüm.

Basit olarak ifade etmek gerekirse, genellikle meslektaşlarımızdan izole bir şekilde, dedektiflik alanında hepimiz farklı mevkilerde yer almaktayız.

Bu, sadece dedektiflik yöntemleriyle alakalı değil. Ayrıca ben endüstrinin geleceği hakkında birçok hararetli tartışmaya tanık oldum. “İnternet ağındaki bilgi patlaması benim işimi öldürüyor” cümlesi birden fazla işittiğim cümleler arasında. İnsanların özel dedektifleri işe alması konusundaki bazı duvarları kırmayı hedefleyen bir platform olan Trustify, özel dedektifler arasında bir karşıtlığı tetikledi, bazıları bunun “endüstriyi harap edeceğini” iddia etti. (Ama öyle olmadı. Dedektifler, onların kendi başlarına yeterince iş yaptıklarını düşündüklerinden dolayı onları beğeniyorlar.)

Diğer dedektifler “yüz yüze görüşmeden bir dedektifi asla işe almamalısın” görüşünü savundular.

Bir dedektifi işe almadan önce onunla görüşmelisin fikri, bana 1950’li filmlerden bir şeyler çağrıştırıyor. Bu işin içindeki on yıl süresince (dosyaya başlamadan önce) yüz yüze tanıştığım yeni müşterileri tek elimle sayabilirim ve müşteri yüzlerce veya binlerce km uzakta yaşıyor ise bizzat tanışmak mümkün değildir.

Bu, tekrar tekrar gördüğüm bir olgu: bütün dedektifler arasında muhakkak olan tek bir şey var, o da işleri yapmak için tek doğru yol olduğu; kendi yolları. Endüstri olarak şimdiden algı probleminden dolayı zarar görüyoruz ve bu kapalı fikirlilik sorunların çözümüne yardımcı olmuyor.

Bence ufak bir alçak gönüllülük endüstrimizin usulüne uygundur. Ben, işleri halletmek için her zaman en uygun yolu kullandığımı sanmıyorum. Durmaksızın öğreniyorum ve adapte olmaya çalışıyorum. Elbette, görmezden gelmek istemediğiniz kesinlikle denenmiş ve doğru prensipleriniz vardır ama ben asla bir sonraki aracı görmezlikten gelmek istemezdim. Bunun tek nedeni düşüncelerimi değiştirme konusunda çok inatçı olmam.

 

Öne geç ve Orada Kal

İnsanların nasıl geçmişe tutunup kaldığı beni hayret içinde bırakıyor. Bir işe başlamak için ne kadar hazır olursanız olun, son davanız kadar iyisinizdir. Henüz geçen sene Ankara’da yerel bir avukat firmasının avukat asistanı sosyal medya üzerinden, önceki dedektiflik ortaklarından daha fazla bilgi araştırıp bulabildiği için firmadan yeni müşteri edinebiliyordum.

Bu yüzden işe hazırlanmanız için, ilk hamlenizi doğru seçtiğinizden emin olmanız gerek. Öğrenmekten hiç vazgeçmemek zorundasınız. Onların her zaman uyguladığına, basit olarak alışkanlıklarına hiçbir zaman takılıp kalmamalısınız.

Hiç kimse bu teknoloji dalgasını durduramaz.

Ve hiç kimse geleceğin yaklaşmasını durduramaz.

O zaten burada.

Bu yüzden ne yapmalısınız?

Öğrendiğiniz her şeyi unutmalı mısınız? Tabi ki de hayır. Ama sürekli adapte olmak zorundasınız.

Bu, zamana ayak uydurmak ve yeni trendi anlamak için çaba sarf etmek anlamına gelir. Bu, yeni uygulamayı indirmek ve dedektiflik yaparken size nasıl yardım edebileceğini anlamanız anlamına gelir. Bu, sizi daha işlevli ve profesyonel dedektif yapacak yeni teknolojiyi öğrenmek için adamak anlamına gelir. Bazen yeni bir yetenek öğrenmek için birkaç yılınızı adamak anlamına bile gelebilir. (Ben şu an bilgisayar programlamayı öğreniyorum.)

Eğer bu işleri, onların sürekli kullandığı yoldan yapmaya devam etmek isterseniz, tozların arasında kalacaksınız.

Eğer daha iyi bir dedektif olmak istiyorsanız, işe koyulmalısınız ve bununla kalmayıp, en önde yerinizi korumalısınız.

Şu andan itibaren.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın