Gözetim - Bir Ustalığın Konsepti - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Etiketler , , , , , , , , ,

Gözetim – Bir Ustalığın Konsepti

 

 

Kitap İncelemesi

 

New York Polis Departmanı eski polisi Eddie Cruz tarafından, özel sektör dedektiflerinin uygulamalı iş alanlarına odaklanan, kanunların uygulanışına dair yeni bir dedektiflik rehberi.

New York Polis Departmanı’ndan emekli olan gizli dedektif Eddie Cruz, yeni kitabı olan Gözetim: Bir Ustalığın Konsepti’ni incelememi istedi. Öncelikle, Brooklyn doğumlu NYPD dedektifi Eddie Cruz ve ben, evrenin farklı uçlarından geliyoruz. Bizde henüz kanunu bile olmayan özel dedektiflik mesleğinin eğitimini alamadan, benzer mesleki eğitimlerle özel sektörde gözetleme, eş takibi dedektifine dönüşmüş biriyim.

Başta Ankara dedektif arkadaşlarım ve diğer illerdekiler gibi, gözetleme yeteneklerimi yalnızca çalışarak,  geniş bir coğrafik bölgede ve özellikle Ankarada eş takibi, borçlu adresi bulma ve sigorta tazminat davacılarını gözetleyerek kazandım. Kamusal alanda çalışanlar olarak kendi yeteneklerimiz konusunda, en iyi donanım ve kaynaklarla taktiksel çalışan benzerlerimizle kıyaslandığımızda biraz savunmacıyız. Kabul etmek gerekirse onun kitabını öfkem burnumda bir şekilde okumaya başladım. Ama giriş kısmını bitirdiğim zaman, ben ve Eddie Cruz’ın gözetim ve genel olarak mesleğimiz konusunda uyumlu olduğumuzu fark ettim.

 

Surveillance A Concept of the Art

 

Surveillance – A Concept of the Art 

Eddie NYPD’den emekli olmuş, ama sokaklardan değil. O, şu an sigorta davacılarını gözetliyor. New York büyük şehir bölgesinde günlük aktivitelerini videolarla kanıtlıyor. Ve ciddi gözetleme tecrübesiyle özel sektöre geçiş yapan bir gizli dedektif bakış açısıyla yazıyor. Özel dedektiflik operasyonlarını (yalnız), kanun yaptırımının “yetki ve kaynakları” olmadan (ekip olarak) yürütmenin zorluklarından bahsediyor.

Eddie ayrıca uzman ekibi ile adi sokaklarda geçirdiği günlerdeki hikâyelerine yer veriyor. O, hem hukuk uygulamasındaki hem de özel sektördeki meslektaşları için alçak gönüllülük ve riayetle yazıyor. Üstelik başarılı bir dedektif olmak için onun genel bilgilerine sahip olmanıza bile gerek olmadığını kabul ediyor.

Gözetim: Bir Ustalığın Konsepti, bu konuların ev sahibini kaplıyor, dava hazırlıklarını içeriyor; hareketsiz, yaya ve hareketli dedektiflikleri; ekipman kullanımını ve rapor yazımını. Eddie okura, paranoyak hislere karşı kendisini kuvvetlendirmek için  “kullanışlı araçlar ve stratejiler” temin ediyor.   -şahsın kendini takip ettiğini anladığını sanmak gibi- ve bu paranoyanın uygun bir agresiflikle nasıl dengeleneceğini. Bunun yanı sıra parıldamak, yer denetlemesi yapmak, iyi bir gözlemleme noktası belirlemek ve takip edilen şahsın plakasını ezberlemek hakkında yazıyor. Her bir bölümün sonunda, acemi eş takibi dedektiflerinin hatırlaması ve özümsemesi, kıdemli dedektiflerin de yeniden gözden geçirmesi için “Anahtar Noktalara” yer veriyor.

Eddie, gelecekteki gözetim dedektifleri ve müşterileri için nazikçe yol gösteren ve tavsiye veren bölümlerle kitabına kapanış yapıyor. Okura kibirle ders anlatmak yerine ona dürüst ve görmüş geçirmiş nasihatler temin ediyor –tekrar, alçak gönüllülük ve riayetle.

Bir bölümünde Eddie, Zero Dark Thirty filminden bir sahneyi hatırlatıyor. Gözetleme ekibinin sonunda Osama Bin Laden’in kuryesinin izini sürüp buldukları ve kimliğini tespit ettikleri sahneyi. Kuryenin kimliği tespit edildi ve sonrasında operasyonu tehlikeye atmamak için gözetlemeyi kestiler. Sadece dedektiflik hastaları bu sahnenin ve devamında ekibin, kuryeyi Osama Bin Laden’in Abbottabad, Pakistan’daki sığınağına kadar dikkatlice izini sürdüğü sahnenin tam olarak değerini bilir.

 

Bana güvenin, şimdiye kadar gözetleme sanatı üzerine yazılmış bunun kadar özlü, içten bir anlayış içeren ve değerli bir kitap yok. Eddie, son derece kaliteli bir eğitmen ve diğer her iyi eğitmen gibi cesaret verici ve faydalı. Kitabın henüz çevirisi yok ancak satın almak isteyenler Surveillance: A Concept of the Art orjinal adıyla arayıp satın alabilirler.

 

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın