Gizli Müşteri - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın
Kategori
Hizmetlerimiz

Etiketler , , , , , ,

Gizli Müşteri

 

Gizli Müşteri Araştırması, müşterinin firmanızı, ürün ve hizmetlerinizi nasıl bulduğu, ne düşündüğünü onun bakış açısıyla değerlendirip firmanızı gözlemlemenizi sağlayacak etkili bir araştırmadır.

Analiz Dedektiflik Türkiye’de, konusunda uzman kadrosuyla hizmet veren, az sayıda şirketten biridir. Analiz Dedektiflik bürosunun giyim markaları, fast food restoranları, banka şubeleri, zincir marketler, gibi her türlü satış ve hizmet veren kurumsal firma profiline uygun, tüm Türkiye içinde deneyimli kadrosu bulunmaktadır.

 

Gizli Müşteri Nedir ?

Gizli müşteri projeleri, kurumsal firmaların tercih ettiği, firmanıza özel hazırlanarak ölçme ve değerlendirme yapmanıza yarayan bir araştırma projesidir. Firmanın tüm şubelerinin sürekli aynı hizmet kalitesi içinde hizmet vermesini sağlamaya yarayan performans değerlendirme sistemidir . Firmalar, gizli müşteri projeleri ile müşteri gözünden hedefe yönelik performans değerlendirme ve kalite performans ölçümü yapmış olurlar. Gölge müşteri, meçhul müşteri gibi farklı isimlerle aynı hizmet verilse de, bilinen en yaygın kelime gizli müşteri projesidir.

Gelen müşterinizin izlenimini, satış ve hizmet anında yaşadıkları tüm süreci görmenizi sağlar. Gizli müşteri, firma içi etkili ve güvenilir bir bilgi toplama yöntemidir. Gizli Müşteri projeleri yürüten firmaların hedeflediği, verilen hizmet kalitesini aksatan unsurlar saptanır. Rakip marka ve firmaların hizmet kalitesi ile kıyaslama yapılır. Önlem alınmasını sağlayarak piyasadaki rekabet gücünü artırır. Çalışanların kalite politikasına uygun ve hedeflenen şekilde davranmasını alışkanlık haline getirir. Prim sistemi gibi teşvik edici sistemlerle çalışanların motivasyonu artırır. Tüm bunlarla hedeflenen, müşteri memnuniyeti, müşteri sadakati, mutlu müşteri sayısında artış,  çalışanlar ve şubeler arası rekabet artış ve kaliteli hizmet verilmesi sağlanarak satışların yükselmesine sebep olur.

 

Gizli Müşteri projesi neler sağlar?

Sunduğunuz hizmet kalitesi ve kalite politikanızın, hedeflenen noktada olup olmadığını gösterir.

Hizmet verilen, ürün satılan yerin nasıl göründüğünü, personelinizin kurum kültürüne bağlılığını kontrol eder.

Operasyon sırasında gereği gibi yürümeyen, geri kalan noktaları, müşterilere yansımadan tespit eder.

Müşteri kaybı yaşamadan önce gerekli adımları hızla atarak önlem alabilmenizi sağlar.

Aldığınız önlemlerin sonuçlarını takip eder.

Şubelerin birbirleri arasındaki rekabetini artırıp etkin ve ideal çalışma ortamı oluşturmaya katkı sağlar.

Performans değerlendirme sonuçlarıyla çalışanların prim sistemini etkin kullanmanızı, sağlar.

 

Projeler ve Uygulanma Süreci

Projeler ve uygulanma sürecindeki aşamalar aşağıdaki başlıklarda toplanmıştır.

 

Kıyaslama – Benchmarking

Piyasadaki rakiplerin hizmet kalitesi gözlemlenerek kıyaslama yapılabilir. Bulunduğunuz sektördeki yeriniz, rakiplere göre avantaj ve dezavantajlar saptanarak önceden önlem almanızı sağlar.

 

Proje Hedefi

Projenin bir hedefi olmalıdır.  Hedeflerinizi net olarak belirlemek, projenize yol gösterir, geliştirir. Bu sayede proje sonunda amacınıza uygun önlemleri belirleyebilirsiniz.

 

Soru Formu

Hedeflenen konuların ölçülebilmesi ve raporlanabilmesi için projenin amacına uygun ve her proje için farklı soru formları gereklidir.

 

Uğrama Kriterleri

Uğranılacak her şube, birim nokta, gidilecek tarih ve saatler, hangi senaryoyla ne çeşit profilde gizli müşteri gerekeceği gibi kriterler detaylı olarak belirtilmelidir.

 

Uygulanması

Hazırlanan senaryoyla seçilen profildeki gizli müşteri, planlanan kriterlere uygun şekil ve zamanda ziyaretleri gerçekleştirir. Amacına uygun hazırlanan ziyaret soru formlarını kalite kontrol birimine iletir.

 

Kalite Kontrol

Kalite kontrol birimimiz kendisine gelen tüm ziyaret soru formlarını, gerçeği yansıtan ve kusursuz olduğunu tespit etmek amacıyla kullandığımız özel teknikler ve yazılımlarla detaylı olarak analiz eder. Raporlanmak üzere kalite kontrolden geçirir.

 

Raporlama

Kalite Kontrol’den geçen tüm formlar işlenerek ORACLE ve Business Intelligence gibi programlarla raporlanır. Hazırlanan raporlar, Adobe Acrobat Reader ve çeşitli Ms office programlarına ait formatlarda online ve proje bitiminde Offline olarak müşterimizin tercihine göre hazırlanarak sunulur.

Müşterimiz isterse raporlar hiyerarşik olarak hazırlanır. Şubeler, birimler, satış noktaları ve bölgeler her biri kendi içlerinde karşılaştırılabilir.

 

Hizmet Alanları

Banka – Finans Kurumları

Kamu Kurumları

Akaryakıt İstasyonları

Zincir Marketler

Kozmetik / Giyim

Sinemalar

Spor Merkezleri

Kargo – Lojistik

Çağrı Merkezleri

Oteller

Hastane / Sağlık

Ulaşım

Güvenlik

Telekomünikasyon

Cafe/Restoran/Fast Food

Hızlı Tüketim / Dayanıklı Tüketim

Mobilyacılık

Otomotiv

 

Gizli Müşteri Olmak İstiyorum

 

Gizli Müşteri olmak, Analiz Dedektiflik Bürosunda çalışmak ister misiniz? Gizli Müşteri iş ilanları için hazırlanan insan kaynakları sayfamızı lütfen ziyaret ediniz.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın