Evlilik Sözleşmesi - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın
Kategori
Hukuk

Etiketler ,

Evlilik Sözleşmesi

 

Evlilik hakkında bir yazı paylaşmadan evlilik öncesi, evlilik başvurusu yapılmadan evlilik sözleşmesi hakkında bir yazı paylaşalım istedik. Evlilik için gerekli evraklar arasında olmasa da, evlilik akdi ile evlenecek çiftler ayrıldıklarında seçtikleri mal rejimi itibariyle eldeki tasarruflarının paylaşımını belirleyen bir tür evlilik anlaşması gerekebilir.  Evlilik sözleşmesi maddeleri önceden belirlendiğinden, mal ayrılığı rejimi buna göre uygulanır.

 

Evlilik Sözleşmesi Nedir?

Türk Medeni Kanunu’na göre eşler evlilik birliğini kurmadan önce veya kurduktan sonra aralarında bir sözleşme imzalayarak kanunun kabul ettiği mal rejimden başka bir mal rejimi belirleyebilmektedir. Yapılan sözleşmeyle eşlerin mal varlıklarının evlilik süresince veya evliliğin sona ermesinden sonra nasıl kullanılacağı veya yönetileceği belirlenmektedir. Medeni kanunda “mal rejimi sözleşmesi” olarak geçen bu sözleşmenin ismi halk arasında “evlilik sözleşmesi” denmektedir.

 

Evlilik Sözleşmesi Türleri

Türk Medeni Kanunu’na göre eşlerin herhangi bir mal rejimi seçmemesi durumunda varsayılan mal rejimi türü “edinilmiş mallara katılma rejimidir. Eşler bundan farklı olarak şu mal rejimlerini seçebilmektedir.

Mal Ayrılığı

Paylaşmalı Mal Ayrılığı

Mal Ortaklığı

 

Evlilik Sözleşmesi Örneği Mal Ayrılığı

Evlilik sözleşmelerinin eşlerin maddi durumlarına, mal varlıklarına, ihtiyaç ve taleplerine uygun ve özel olarak hazırlanması önemlidir. Bundan dolayı evlilik sözleşmesi örneği kullanmaktansa bir avukata danışmak daha yararlı olacaktır.

 

Evlilik Sözleşmesi Yapmak Zorunlu Mudur?

Hayır, evlilik sözleşmesi yapmak zorunlu değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sözleşme yapılmaması durumunda zaten kanun tarafından belirlenmiş edinilmiş mallara katılma mal rejimi bulunmaktadır.

 

Evlilik Sözleşmesi Neden Yapılmalıdır?

Ülkemizde evlilik sözleşmesi pek yaygın değildir. Bunun sebebi belki de henüz evliliğin başında olan eşlerin aralarına güvensizlik sokma konusundaki çekinceleri olabilir. Fakat evlilik sözleşmesi, yukarıda da bahsettiğimiz gibi evliliğin sona ermesi durumunda da oldukça önemlidir. Bunun nedeni sözleşme olması durumunda madden ve manevi olarak taraflara zarar vermeden evliliğin kolayca sonlanacak olmasıdır.

 

Evlilik Sözleşmesi Ne Zaman Yapılır?

Evlilik sözleşmesi evlilik öncesinde, evlilik sırasında evlendirme memuruna müracaat edilerek veya evlilik sürecinde de yapılabilmektedir. Sözleşmenin nikah sırasında veya evlenmeden önce yapılması çiftler arasında evliyken sözleşme yapılmasından çıkabilecek problemleri engelleyebilir.

 

Evlilik Sözleşmesi Nasıl Yapılır?

Kanun tarafından belirlenmiş bazı mal rejimi tipleri bulunmaktadır fakat kanun aynı zamanda tarafların kendilerine özel düzenleme yapabilmelerine de, imkan getirmiştir. Mal rejimi eşler tarafından belirlendikten sonra notere onaylatılabilir fakat bir avukat yardımıyla da, yapılabilir. Bir avukata danışarak yapılabilecek evlilik sözleşmesi daha sonra çıkabilecek problemleri engelleyebilir veya bu şekilde mal rejimi tiplerinin kişilere özel şekilde düzenlenmesi daha kolay olabilir. Evlilik sözleşmesi hazırlanmasından sonra eşler tarafından imzalanır ve notere götürülüp onay alınır.

 

Evlilik Sözleşmesi Örneği

Evlilik sözleşmesi örneği, sadece bir fikir edinmek amacıyla bakılmalıdır. Mal ayrılığı sözleşmesi örneği olarak ya da Herhangi bir noter evlilik sözleşmesi örneği olarak bulduklarınız, işinizi görmeyecektir. Çünkü eşlerin maddi durumları, mal varlıkları ve bunlar üzerindeki istekleri değişebilmektedir. Bundan dolayı mal rejimi sözleşmelerinin taraflara özel bir şekilde, bir avukat tarafından hazırlanması daha doğru olacaktır. Bu yüzden size, herhangi bir evlilik sözleşmesi örneği pdf olarak sunmaktan ziyade, bir avukat nezdinde hazırlanmasını tavsiye ediyoruz.

 

Evlilik Sözleşmesi Nerede Yapılır?

Evlilik sözleşmesi avukat tarafından hazırlandıktan sonra tarafların ve noterin onayıyla noterde yapılmaktadır. Eşlerin kimlikleriyle beraber 3 tane vesikalık fotoğrafla notere gitmeleri gerekmektedir.

 

Evlilik Sözleşmesi Noter Ücreti

Mal rejimi sözleşmesinin ne kadara mal olacağıyla ilgili noter ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz. http://higm.adalet.gov.tr/sayfalar/noterlikucrettarifesi.html

 

Evlilik Sözleşmesinin Geçerliliği

Evlilik sözleşmesinde belirlenen kriterlerin boşanma sırasında taraflar açısından bağlayıcı olabilmesi için hakimin, bu sözleşmenin şartlarını uygun bulmasına bağlıdır. Kanuni düzenlemelere aykırı evlilik sözleşmeleri kabul edilmemektedir.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın