Dolandırıcılığın 4 Evresi - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Dolandırıcılığın 4 Evresi

 

Düşük Seviyeli Sahtekârların Yöntemleri: Sana Nasıl Yaklaşırlar, Nasıl Tuzağa Düşürürler ve  İletişim Ağınızı Nasıl Bozarlar?

Dolandırıcılık, hızlı sokak sahtekârlıklarından, uluslararası karışık hırsızlıklara kadar uzanan çok geniş bir suç kategorisidir. Bu ikisi ve bunlar dışındaki tüm sahtekârlıklar için dolandırıcılar, kimlik tespiti, sahipsiz şeyleri işgal etme ve hırpalama suçlarını işleyebilirler ve bunlar dedektifler için gayret gerektiren işlerdir.

Bugün, düşük seviyeli sahtekârlıkla ilgili ne öğrendiğime ilişkin bilgi vereceğim ve suç ortaya çıkarma konusunda birkaç çalışma teorisi önereceğim. Bunlar esas olarak sayısız gerçek hayatta yaşanmış davalardan derlenmiş olan ve ayrıca bin bir türlü kötü insanı hapishaneye sokmaya yardımcı olan bu konu hakkındaki çalışma notlarım.

Onlara müşterilerini iş hayatlarında daha iyi kararlar alabilmeleri için eğitmelerini ve size yardım etmek için de kendinizi, sizi hedef alabilecek olan dolandırıcılara karşı izole etmenizi öneriyorum.

 

Güven Döngüsü

Dolandırıcılar (tokatçılar), hedeflerine birçok farklı strateji kullanarak yaklaşırlar. Genel anlamda kısa ve uzun süreli dolandırıcılık mevcuttur. Ama tabii ki bu oldukça basite indirgenmiştir: Sıklıkla, uzun süreli hırsızlıklar, kısa süreli dolandırıcılığın çoğalmasıdır, ikisinin karışımı meydana gelir.

Bu dolandırıcılığa kısa bakışı 4 evreye ayırıp düzenledim: Giriş, Hedef, Virüs ve Kaçış. Bunların döngüsel, sürekli akan ve dolandırıcı/mağdur ilişkisinde sık sık ihtiyaç duyulduğunca uzatılabilir ve tekrar edilebilir olduğunu dikkate alın.

 

Giriş

    Hediyeler ve İkramiyeler

Güven döngüsünün giriş evresinde büyük olasılıkla günlük rutininiz sırasında biriyle çarpışacaksınız veya bir yönlendirme aracılığıyla. Örneğin size Best Buy veya iTunes’dan ufak hediye kartlarına benzer ufak hediye veya ikramiyeler verebilirler. Bu rastgele değildir ve genellikle kolayca güven oluşturmak için ilginç bir hikâyeyle eşleştirilmiştir.

 

    Uyum ve İtibar

Bu kişi sizi çok dikkatle dinleyecektir ve hatta bir görüşme yapmadan önce sizin sohbetlerinizi kayıt edip not bile alabilir. Onlarla konuşmak kolaydır ve sizinle, ilginizi çektiğine inandıkları her şey hakkında sohbet ederler. Olası muhabbetler konusunda kitaplar okuyabilirler ve sizin üzerinize bulunabilecek tüm dijital bilgileri incelerler (sosyal medya, haberler, makaleler, vb.).

Aradaki ilişki ilerlerken, zayıf noktalarınızın neler olduğunu belirlemek için özel hayatınız, ilgi alanlarınız ve ilişki ağınız hakkında daha çok detay öğrenecekler. (Daha karmaşık şekilde, “nitelikli” dolandırıcılıklarda, dolandırıcı ayrıca para kaynaklarının sahte belgelerini gösterebilir.

Görüşme genellikle halka açık bir yerde veya aşağıdaki temel özelliklerden en az birine sahip yerlerden birinde gerçekleşir:

  • Ücretsiz Wi-Fi
  • Duşlar, hijyen tesisleri
  • Yoğun/kalabalık mekân (örneğin çok işleyen bir restoran)
  • Yüksek gelirli alanlar
  • Mantıklı olarak birkaç saatliğine erişime izin veren perakende mekân (örneğin Starbucks)
  • Ücretsiz yiyecek

Neden ücretsiz Wi-Fi ve diğerleri? Tecrübelerim doğrultusunda (ve üzerinde çalıştığım dosyalarda), tüm seviyelerdeki dolandırıcılar dizüstü bilgisayar kullanıyor –bu onların araç kutularının ana parçasıdır. Sık sık oradan oraya taşınırlar (bir vakada, 10 yıl içinde 41 kez taşınan bir adam gördüm.) ve onlar için ücretsiz wi-fi’ye sahip halka açık alanlar küçüktür ama bu onların yarı-çingene yaşam tarzlarını oluşturan bir bölümdür.

Ayrıca ücretsiz Wi-Fi, suçlu bakış açısından bakıldığında birçok amaca hizmet eder: bunun adına en yararlısıdır, iz sürmesi zordur, hedeflenen kurbanı kesin bir şekilde tespit edebilmek için hızlı araştırma araçları sunar, belgelerin sahtesini yapmak için, sahte şirketleri, adresleri ve mağdurun bilgilerini depolamak ve onları gelecek dolandırıcılıklar için erişilebilir tutmak için kullanılır.

 

Hedef

      Rica

Dolandırıcı ilişkiyi geliştirmek için yeterince zaman harcadıktan sonra, “rica”larını bir an önce yapacaklardır. Amaç bu değildir, ama sınırlarınızı test etmenin bir yoludur (entrika çevirmeye olan ilgi, gelir ve/veya açgözlülük kapasitesi). Sözün kısası, bu, sizin içsel davranış yapınızı gözleyip daha sonrasında onu kendi çıkarına kullanmaya planlaması için bir şanstır.

Başlangıçtaki rica, dolandırıcı tarafından çeşitlendirilebilir. Var olan ufak bir para miktarı veya dikkat çekici bir hikâye ile kısa süreli kalacak yer (“Ölmek üzere olan kardeşim için $100’a ihtiyacım var”). Bu ayrıca daha geliştirilmiş olabilir –bir sonraki nesle aktarmak için çok iyi olan bir iş anlaşması veya strateji. Sporu mu seviyorsunuz? Profesyonel atletleri tanıyorlardır. Hollywood özentisi misiniz? Yapımcıları tanıyorlardır. Nepal’de mi bulundunuz? Everest’in kuzey tarafının zirvesine çıkmışlardır.

Rica çeşitleri ve spesifik detaylar tamamen dolandırıcının hayal gücüyle sınırlıdır.

 

Virüs

    Hastalığı ilk yayan kişi

Her dolandırıcı/mağdur ilişkisi kendine özel ikilik prensiplerine sahiptir. Dolandırıcılar temelde her ilişkisini eşsiz bir kar tanesi olarak görmesine rağmen (ve siz diğer belirtilerden izolesinizdir), kendini sizin ilişkilerinizin arasına yavaş yavaş sokmak için yer arayabilirler. Fırsatını bulsa, hızlıca mağdur ağını, benzer dolandırıcılık taktiklerini kullanıp tanıdığınız herkesle aranızı açarak sizin kişisel ve iş ağınıza yayabilir. Bu izolasyon, dolandırıcılığın ana bileşenidir.

Olayın gerçekleştiği yerler “bulaştırılmış” olabilir. Kafeteryalar, şimdi suşi barlarına bağlı olan spor salonlarına, onlar da fastfood restoranlarına bağlı. Üçkâğıtçıların erişim ve ulaşımı şu an bütün bir şerit tipi alışveriş merkezine, mahalleye ve olanak haline tüm şehri etkileyebilir.

Bir dolandırıcılığın yaşam döngüsünün bu parçası, dolandırıcının ufak bir hırsızlık fırsatını, sanal bir suç aktivitesi canavarına dönüştürmesine neden olabilir.

 

Kaçış

Dolandırıcılık sayısız yöntemle ilerleyebilse de, çıkış seçenekleri önemli ölçüde daha tahmin edilebilirdir.

 

    Ödeme Planı

Çalınan paranızın bir kısmını veya çok nadir de olsa tüm kısmının geri ödemesini belki alabilirsiniz. İlk söylenen, son söylenenden daha yaygındır ve tipik olarak diğer anlaşmalı dolandırıcılıkların belirtisidir. Kaçışla sonlanan şahsi bir çek alabilirsiniz ve hatta suçlunun gerçek ismini bile bulamayabilirsiniz. Posta kutunuzun altına sıkıştırılmış, kişinin neden elden iletemediğini anlatan üstü kapalı bir açıklama ve bir not veya metin iletisi ile beraber bir para zarfı bulabilirsiniz. Yabancı bir email adresinden reddedilmiş bir PayPal ödemesi de alabilirsiniz.

 

    Hayali Arkadaşlar

Bu konuda hiç hata yapmayın, bu tip suçlular çok az gerçek arkadaşa veya meslektaşa sahiptir. Yakınında tuttuğu herkes, aile üyeleri bile, mesleklerini icra ederken kullanılabilir yeni sahte isimler, dostlarının isimleri veya çalışan isimlerini verirler. Dolandırıcıyla temas halindeyken bir boşluk yaşayabilirsiniz, ama şimdi yeni bir kişi (eğer gerçekse, bir yem olarak bilinir), kendi bölgelerinde seninle irtibat kurdu. (Ben şahsen aynı numaraya sahip, kadın sekreter olduğunu iddia eden erkek bir dolandırıcıdan mağdura gönderilen bir mesaj görmüştüm.)

 

    Tehditler, Baskı, Şantaj

Bu kapasitedeki dolandırıcılar istisnai olarak ellerinde yüksek duygusal zekâ bulundururlar ve bu noktada sizi kontrolleri altında tutabilmek için hangi kontrol butonlarına basmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Muhtemelen size ahlaka aykırı fotoğraf veya mesaj gönderirler. Belki de açık bir tehdit veya sizin sonuçta sessiz kalmanızı sağlayacak olan, uygun olmayan bir sahneyi hatırlatan belli belirsiz üstü kapalı bir tehdit savururlar.

 

    Yasal İşlem

En geçerli müracaat, onlara duruşma gününü bildirmek olmasına rağmen, destansı adaletimiz ile bu pek de kolay olmuyor. Düşük seviyeli dolandırıcılar genellikle el sıkışarak anlaşma yaparlar ve kişisel dokunulmazlıkla tüyerler –sözleşmesiz, kanıtsız. Yüksek seviyeli dolandırıcılar tam tersini hedef alırlar, davayı hukuk mahkemesine yönlendirirler ve bir çıkar yol bulurlar.

Her hâlükârda en iyi stratejiniz, dolandırıcı hakkında sesinizi çıkarmaktan hiç çekinmemek olmalı. Gururunuzu bir yana bırakın ve yerli polis amirinizi, haber ekibini ve avukatınızı arayın. Dolandırıcı ortadan kaybolup başka yeni bir şehirde dükkân açmadan harekete geçin.

 

 Sonuç

Başarılı, düşük seviyeli bir dolandırıcı, hayatları bir parmak şıklatmasıyla mahvedebilir. Genel anlamda şiddete başvurmadan aileleri ve işletmeleri, izlerini sürerek perişan ederler ve kesinlikle birazcık vicdan azabı hissetmezler. Görüştüğüm bir mağdur bir keresinde dolandırıcının patolojisini şöyle açıkladı:

Dalgıç gibiydi. O kadar derine daldılar ki, ne nedir unutmaya başladılar.”

İşte bu yüzden bunca zamanımı, enerjimi ve olanaklarımı onların metotlarını öğrenmek için harcadım. Ankara her türden üçkâğıtçılarla dolu ve dolandırıcılar hakkında açık sezonu bildirdim.

Eğer bir dolandırılmanın kurbanı olarak hissediyorsanız, bizimle iletişim kurmakta çekinmeyin.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın