Dolandırıcılığı Tespit İçin 5 Veri Analizi Stratejisi - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Etiketler , , ,

Dolandırıcılığı Tespit İçin 5 Veri Analizi Stratejisi

 

Veri Analizi ve İşlenebilir Zeka, Yeni Nesil Dolandırıcılık Analizini Nasıl Güçlendirebilir?

En temel seviyede soruşturmalar, kalıpları tespit etmek ve kişiler, yerler, sistemler ve olay arasında bağlantı kurabilmekten ibarettir. Bu iş kanıtların birden çok sisteme dağılmış olması, birden çok veri tipini içermesi ve kasıtlı olarak gizli yapılan birçok aktiviteyi temsil etmesi nedeniyle hiçbir zaman kolay olmadı.

Soruşturmacılar çok ama çok fazla elektronik veriye sahipler ama verilerin çok olması her zaman daha iyi bir durum olmuyor. Kısıtlı bir zaman ve kaynakla bütün bu verileri elden geçirip kaliteli bir yol göstericiye ulaşmak çok zor bir iş. İhtiyacınız olan şey doğru veri ve soruşturmada yer alan birçok önemli soruya cevap verebilmenize yardım edecek olan bir dolandırıcılık tespit çözümüdür.

Birkaç kritik soruşturma yapı taşı ile birlikte bu işlenebilir zekadan yararlanmak -başından itibaren doğru bir şekilde uygulanırsa- başarıya ulaşma şansınızı arttırabilir. Aşağıda tanımlanan uygulamalar dolandırıcılık soruşturmalarındaki 4 kritik alanda soruşturmacıları kendi tecrübelerini ve yaratıcılıklarını nasıl kullanacaklarına odaklanır: hedefler, etiketler, olayın farkında olmak, ve kapsam. Veri analizi ve modellemesi ile birlikte soruşturmacılar süreci daha da ileri götürebilirler.

Yenilikçi teknolojinin bu yeni alanı (Aynı zamanda öngörü analizi yada büyük-veri analizi olarak da isimlendirilir) listelenen 4 kritik alan üzerine inşa edilir ve sonra soruşturmanızda işlenebilir zekayı kazanabilmeniz için bu teknolojiyi uygular. Bütün iyi planlanmış uğraşılar gibi bu yapı taşları da sarf ettiğiniz çabanın etkinliğini ve efektifliğini arttırarak size zaman ve kaynak kazandıracaktır.

 

  1. Soruşturduğunuz Hedefi Titizlikle Belirleyin

Neyi aradığınızı düzgün bir şekilde belirlemek gördüğünüzde anlamanızı daha da kolaylaştıracaktır ve sizi ona hedefleyecektir. Örnek olarak, friendly fraud ve hesap devralma dolandırıcılıklarının ikisi de kayıplara yol açar ancak ikisi de farklı soruşturma yaklaşımları gerektirir.

Aynı şey sağlık dolandırıcılığında da geçerlidir. Sağlayıcı karışıklığı yüzünden ortaya çıkan boşa faturalandırma uygulamaları yapanları avlamak, davranışlarını sürekli değiştirmede ustalaşıp milyonlarca doları çalan bir profesyonel dolandırıcıyı avlamaktan tamamen farklıdır.

Dolandırıcılık ve kayıp kavramları, daha kesin tanımlar olmaksızın genel olarak dava konusu olamazlar. Toplam kaybı ölçmek iyidir ancak dolandırıcılığı parçalara ayırma ve etiketleme şeklinde ifade edilen konuya ilişkin uzmanlığınız olmazsa, çıktılarınız (ve siz) büyük ihtimalle karışıklıktan, çok fazla fikirden ve gereksiz çöplerden muzdarip olacaksınız.

 

  1. Veri Etiketlemenizdeki Kalite ve Tutarlılık Üzerine Odaklanın

Dolandırıcılık etiketleri için kurumlar arası güvenilirlik hayati önem taşımaktadır, özellikle sadece iki karardan birini seçtiğiniz durumlar değil, hesapları farklı dolandırıcılık durumlarına göre sınıflarken de aynı durum söz konusudur. Kullandığınız aletlere ve size sağlanan veriye özel olarak önem gösterin. Bunların size yaratıcı ve eleştirel düşünme sağlayabilme kabiliyeti yüksek kalitede kararlar verebilmenin anahtarıdır.

Eğer mümkünse daha önceden engellediğiniz bir dizi işlemin gerçekleşmesine izin vermekte size yardım edebilir ve sonra onların beklediğiniz olumsuz aktivite ile tutarlı davranış sergiliyorlar mı diye gözlemleyin (ibrazlar, benzer davranışlardaki açıklanamayan dalgalanmalar, şikayetler vs.). Bu kontrol grubu mantığı pek çok dolandırıcılık suçunda kritik önem taşır çünkü bu yanlış pozitiflerin ve ölçülmesiyle ve optimizasyonla doğrudan ilişkilidir. (4. Kısma bakın)

Aynı zamanda otomatik yanıt sisteminin kalibre edilmesi ile elde edilebilecek olan hassas dengeler de vardır.

 

  1. Durumsal Farkındalığa Bağıl ve Mutlak Koşullarda Öncelik Verme

Başarılı bir dedektif toplumun hangi kesiminde daha fazla dolandırıcılık olmuş veya toplumun hangi kesiminde dolandırıcılık oranı daha yüksek gibi bilgilere sahip olmalıdır. Soruşturmalardaki büyük soru işi ne kadar iyi yaptığınız değil en yüksek etkiyi yaratmak için nereye odaklanmanız gerektiğidir.

Yüksek dolandırıcılık oranına sahip bölgelerde daha belirgin olan küçük dolandırıcıların dikkatinizi dağıtması ile büyük oyuncuları kaçırmaktan daha sinir bozucu olan çok az olay vardır. Göreceli ve kesin kayıplar üzerine zekice uygulanan ağırlıklandırma yöntemleri hedefinizi bulmanıza yardımcı olurken durumsal farkındalığın yerini alabilecek herhangi bir şey yoktur.

 

  1. Başarıyı Açıkça Tanımlayın

Başarı gerçek pozitif oranda ve gerçek olmayan pozitif oranda sıklıkla en iyi terimdir. “Dolandırıcılığı durdurmak” amacı genellikle yetersizdir çünkü bu bize tolere edilebilir yanlış pozitifler üzerinde açık bir rehberlik sağlamaz.

Otomatik yanıtların tümü çoğu zaman sadece etkilerinin toplamı olmadığını aklınızda bulundurun. Ancak kurallar ve model çakışması ise tamamen farklı bir konudur. Aynı zamanda gerçek pozitif oran ve gerçek olmayan pozitif oranın başarı için tek başlarına birer gerçek ölçüt olmadığını unutmayın. Savaş alanını şekillendirmeye çalışabilir ve dolandırıcıları çatlamadan önce daha belirgin davranışları gerçekleştirmeye (ve iyi oyunculardan uzağa) zorlayabilirsiniz ya da onların sizin savunmanıza yönelik yaptığı tersine mühendislik yöntemlerini onları rahatsız ederek şaşırtmaya çalışabilirsiniz. Başarı çok nadiren tek atımlık bir olaydır ve derinlik, kararlılık, yaratıcılık ve çeviklik ister. – ağır şekilde yapı taşlarına bağlı olan bütün her şey bu kısımda açıklandı.

 

  1. İşlenebilir Zeka Elde Etmek için Veri Analitiğini ve Modellemesini Kullanın

Yukarıdaki 4 aktiviteyi gerçekleştirdikten sonra şimdi bir sonraki adım kişiler, yerler, sistemler ve olaylar arasındaki desenleri belirlemek ve modellemektir. Veri analitiği sahip olduğunuz veriye karmaşık sorular sormak ve bu bağlantıları sağlayabilmek için bize kolay bir yol sunar. Size daha fazla içerik ve daha kaliteli bilgi verirler, soruşturmanın etkinliğini arttırabilecek olan daha doğru veri segmentasyonu ve veri etiketlemesini mümkün kılar.

Bir dolandırıcılık tespit analiz çözümü elinizdeki veriyi bir varlığa dönüştürür, verilerinizle daha önce olabilecek her türden daha dinamik bir görsel etkileşim kurmanızı sağlar.

Veri analitiği ve modellemesi veri işlemenin, füzyonunun ve korelasyonunun ağır yükünü bilgisayarlara (en iyi yaptıkları iş) bırakılar ve sizi en iyi yaptığınız işi yapmak için özgür bırakırlar: tecrübelerinizi, içgüdünüzü ve soruşturmacı yaratıcılığınızı bu tür öncülükleri geliştirmek ve takip etmek ve kötülerin izini sürüp yakalamak için sizi serbest bırakırlar.

Konu hakkında farklı makalelerimiz için Dolandırıcılık kategorimize göz atabilir ya da Finans sektöründe veri madenciliği ile dolandırıcılık tespiti ve Karar ağaçları ile telefon dolandırıcılığı verilerinin analizi hakkında makaleleri okuyabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın