Dedektif ve Marka Sahteciliği - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Dedektif ve Marka Sahteciliği

 

Özel Dedektifler Markaların Fikri Mülkiyetini Korumaya Nasıl Yardımcı Olabilirler?

Sahtekârlık, dünya ekonomisinde milyarlara, sermaye artışına mâl oluyor ve sayısız hayatı tehlikeye atıyor.

 

Profesyonel dedektifler, şirketleri ve tüketicileri korumaya nasıl yardım ediyor?

Marka sahteciliği, yıllık tahmini 600 milyar dolar muhasebesi yapılan ya da küresel ticaretin 5-7%’sini oluşturan devasa dünya çapında bir problemdir.

Bazıları bunu, dünyanın en eski üçüncü mesleği olarak adlandırmaktadır. Romalı tarihçiler, Mısırlı ve Babil imparatorluklarının, değerlerini olabildiğince erken arttırabilmek için sahte bozuk paraların dövülmüş ve eserlerin başkalaştırılmış olabileceğini yazmıştır.

Marka sahteciliği, mal sahibinin yasal haklarına ve fikri mülkiyetine tecavüz eden bir hırsızlıktır. Halka özgü giyim, çanta, DVD’ler, ayakkabılar, CD’ler, elektronik ürünler, ilaçlar, üretilip, marka sahibinin izni olmaksızın o marka altından yasal olmayan yollarla satılan yazılımlar, dünya ekonomisine milyarlara mâl olan bir kara borsadır.

 

Marka Sahteciliğinin Gizli Maliyeti

Marka sahteciliğinin büyük bir mesele olmadığını mı düşünüyorsunuz? Şunu düşünün, sahte ürünler satmanın ekonomiye ciddi etkisi olabilir. Organize suç ve terör aktivitelerine destek verebilir ve hatta yaralama ve ölümlerin sebebi olabilir. Nasıl olduğu burada:

Ekonomik Etki:

Pazarları, markaların sahteleri istila ettiği için markanın özel olma etkisi azalır. En son teknolojiye sahip eşyalar, bazen tüketicinin değerinin göstergesidir. Eğer diğerleri markanın sahte olduğunu varsayıyor ise o marka neden alınsın?

Taklit ürünlerin satışları, orijinallerinin kalitesini aşağı dereceye çektiği gibi markanın imajını da zedeler. Bu, markanın, tüketicinin gözündeki güvenilirliğini de azaltır. Markaların sahteleri, tüketicinin umduğu olumlu marka çağrışımına ulaşamadığından, markanın itibarı zarara uğrar. Bu da ağızdan ağıza dolaşan olumsuz yorumlara öncülük ederek satışları azaltır.

Marka sahipleri, kendi markalarının ününden finansal kazanç sağlamayı hak ederler, bununla birlikte gölgelerin arasında çalışan uluslararası sahtekârlardan, şirketlerini korumak zor olabilir. Çoğu marka sahibi markalarını kontrol etmeyi, gizlice ve yasal olarak kanıt toplamayı bilmiyorlar.

Şirketlerin sağladığı faydanın önünü kesmelerinin yanı sıra kara borsa aktiviteleri, yasal olmayan yollardan satış yaptığından dolayı şehirdeki vergi temelini erozyona uğratır ve şirketi vergi vermeye zorlar. Ankara Ticaret Odası yetkilileri, 2016’da sahte ürün satışından, şehrin bir milyar dolar satış vergi hasılatı kaybı olduğunu tahmin etmektedir.

Suç ve Terörizm Finansmanı:

Müfrit grupların, faaliyetlerine sermaye sağlamak için sahte eşyaların satışlarından faydalandığı ispatlanmıştır. Hatta El-Kaide’nin bile faaliyetlerindeki gelişmeyi sahte ürünlerden dolayı arttırdığına dair kanıt vardır.

Ayrıca Hizbullah’ın sahte eczalık malzemeleri ve tuhaf bir davaya göre Interpol’ün el koyduğu sahte otomobil fren balatası satarak arttırdığına inanılmaktadır. Sahtekârlık ve aşırıcılık arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarma konusunda Interpol Sekreteri General Ronald K. Noble şu şekilde beyanda bulunmuştur “terörizm finansmanı ve fikri mülkiyet suçu sadece bir zincirle bağlı değildir ve ayrıca fikri mülkiyet suçu nasıl kurbansız bir suç olabilir?” (Pollinger, 88)

Sabıkalılar ve terörist grupları için sahtekârlık, karşılıklı kazanç demektir: Onlar işlerini karanlıkta, kayıt dışı düşük bir riskle görebilirler ve 900%’e kadar yükselen oranlarda, yazılım gibi korsan eşyalardan kazanç sağlayabilirler.

Cana ve Organlara Zararı:

Çanta ve “Rolex” gibi ürünleri üreten korsan ürün tasarımcılar, satın alan kişinin sağlığına doğrudan etki etmese de, taklidi üretilen ecza ürünlerini kendilerini iyileştirmek için alan kişilere zarar verebilir veya öldürebilir. Dünya Sağlık Örgütü, dünyadaki ecza ürünlerinin %10’unun sahte olabileceğini ve bu oranın gelişen dünyamızda daha da artacağını tahmin ediyor. Neye mi mâl oluyor? Dünya Sağlık Örgütü’nün tahminine göre yüzbinlerce insan hayatına.

 

Marka Sahteciliği Nasıl Deşifre Edilir?

Sahtekârlar, eBay, Craiglist, Alibaba gibi siteler ve Facebook gruplarında çevrimiçi satış imkânından dolayı mutlu bir yuva buldu. Yüzbinlerce sahte eşya, her gün uluslararası sınır kapılarından geçiyor.

Özel dedektifler, bir bilgi hazinesi olan çevrimiçi pazar alanları ve sosyal medya sitelerini gezinmede geniş çaplı tecrübeye sahiptir. Dedektifler, sahte eşyaların izini sürebilmek için birçok çeşit yöntem kullanmaktadır.

Dedektifler:

✓ eBay ve Alibaba gibi pazar alanlarını kontrol altında tutarak fikri mülkiyet hırsızlığı yapan merak uyandırıcı hırsızları bulurlar.

✓ grup yöneticilerinin ya da üyelerinin sahte eşyalar satıp satmadığını belirlemek için Facebook gruplarına katılırlar.

✓ ihlal edenlerin adresleri, telefon numaraları ve fotoğrafları gibi bilgileri bulabilmek için çevrimiçi istihbaratı kullanırlar.

✓ ihlalcilerin kimliklerini tespit ederler, sonra potansiyel bir müşteri gibi tavır takınır ve bu sahte eşyaları satın alma işlemini hallederler.

✓ sahte markaların satın alımında, sipariş etmede ve ihlalcilerin onayı sürecinde gizli bir gözetim yürütürler.

✓ sahte eşyaların el koyulmasındaki kanun yaptırımı ile işbirliği yapar.

 

Marka Sahteciliğinde Davanın Özeti

Marka koruma davası en iyi şekilde, mahkemede sonuç verir. Özel dedektifler, davaya kabul edilebilir kanıt, bilgi ve güvenilirlik topladığından dolayı marka koruma davalarında büyük bir rol alır. Özel dedektifler, şahitlik sunabilir ve yasal gruplara destek olabilirler. Ayrıca dava sırasında ortaya çıkabilecek çelişkileri çözümleyebilmekte de büyük bir rol oynayabilirler.

Yüksek kaliteli markaların, marka yaratımını ve korunmasını da içeren büyük finansal hisselerinden dolayı, şirketler, kendilerine bu konuda yardım edebilecek profesyonel bir dedektif tutmakta daha gönüllü olmaktadırlar. Sahte ürünleri ve fikri mülkiyet ihlal edenleri araştırmak, dünya çapındaki profesyonel dedektiflik için, olanak bakımından gittikçe gelişen, ilginç bir alandır.

Marka sahteciliği, Marka Patent, Sahtecilik, Taklitçilik, Ürün Taklitçiliği, Marka Koruma ve Özel Korunan Markalar hakkındaki  yazıları okuyabilirsiniz.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın