Dedektif arıyorum - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Etiketler , , , ,

Dedektif Arıyorum

 

Dedektif arıyorum. İlk kez bir dedektiflik bürosunu arıyorum.

Dedektiflik bürosu bana hangi hizmetleri sunabilir? Ne beklemeliyim?

Özel dedektif, ne yapar?

Eş takibi için tutacağım özel dedektif fiyatları nedir?

Dedektiflik bürosu hizmetleri ve Özel dedektif mesleği kanunlara aykırı mı?

Bunlar ilk kez bir dedektiflik bürosu arayıp, dedektiflik hizmeti alacak olan müşterilerimizin özel dedektiflerimize sordukları sorulardan sadece bir kaçıdır. İşte cevapları.

Hayatlarında ilk kez telefonla bir dedektiflik bürosu arayıp, özel dedektifle konuşmak isteyen insanlarla çok sık görüşüyoruz. Sık sık, konuşmanın başında şuna benzer şeyler söylüyorlar;

“Daha önce bir özel dedektif ihtiyacım olacağını hiç düşünmemiştim.”

“İşlerin nasıl yürüdüğünü bildiğime emin değilim.”

“Dedektiflik bürosu arayarak bir özel dedektifle görüşmekle yanlış bir şey yapmıyorum değil mi?”

“Bu yasa dışı mıdır?”

Birçok kişi, dedektiflik bürosu nasıl çalışır ve bir özel dedektif neler yapar gerçekten bilmiyor. Polis gibi yetkimizin olduğunu zanneden (değiliz), Avukat gibi hukuki danışmanlık hizmeti veren (vermiyoruz), çıkar amaçlı suç örgütü kurduğumuzu, bir tür çete, mafya olduğumuzu, suç eylemleri gerçekleştirmek için istekli olduğumuzu düşünüp (değiliz) arayan potansiyel müşterilerle karşılaşıyoruz.

Bu yüzden yeri gelmişken dedektiflik bürosu nasıl çalışır, özel dedektif hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir vb. soruların cevaplarını bulacağınız, henüz özel dedektiflik kanunu (meslek kanunu) bile olmayan, özel dedektiflik ve dedektiflik bürosu hizmetleri için kamudaki yanlış algıyı ve sizi aydınlatmak için lütfen izin verin. Elbette her dedektiflik bürosu, özel dedektif için konuşamayız ve sizin durumunuzu da, bilmiyoruz. Ancak merkez Ankara dedektif (Analiz Dedektiflik bürosu), ve diğer illerdeki (İstanbul Dedektif, İzmir Dedektif, Antalya Dedektif) dedektif personelimizin vereceği dedektiflik hizmetini almak istediğinizde, neler yaptığımızı, nasıl çalıştığımızı size bu fırsatla anlatabiliriz. Anlatacaklarımızın Türkiye ve hatta dünya çapında, işini en iyi şekilde ve yürürlükteki kanunlara uygun olarak yapmaya çalışan ahlaklı insanların kurduğu, dedektiflik bürosu ve onların özel dedektif ve diğer araştırma görevlisi personelleri için geçerli olduğuna inanıyoruz.

 

Tam olarak kiminle görüşüyorum?

Analiz Ankara özel dedektiflik Bürosu,  Maliye bakanlığına kayıtlı bir işletmedir. Kdv, stopaj, gelir vergisi gibi vergiler ödüyoruz. Özel dedektiflik bürosu adı altında hizmet veren küçük ve büyük ölçekli işletme ve ev-ofis çalışan olmak üzere pek çok özel dedektif olduğunu biliyoruz. Elbette her dedektiflik bürosunun belirli sabit giderleri var. Bu sebepten kendi içinde belirli ölçüde tasarruf yapabilmek, kar edebilmek için muhasebesini yaparak çalışmak zorundadır. Ev-ofis çalışabilirler, limited ya da anonim şirket kurabilirler. Özel dedektiflik zaten çoğunlukla saha çalışması ve gizlilik gerektiren bir iş olduğu düşünüldüğünde işletmenin türü, dedektiflik bürosu adres bilgileri çokta önemli değildir.

 

Özel dedektiflik bürosu açmak için gerekenler nelerdir?

Dünyanın pek çok yerinde özel dedektiflik bürosu açmak için gerekenler bir kanunla belirlenmiş ve özel dedektif olacaklar için lisans gerekmektedir. Türkiye’de henüz özel dedektiflik mesleği için düzenlenmiş bir kanun yoktur. Yürürlükteki kanunlar çerçevesinde özel dedektiflik yapılabilmesi için özel dedektiflik bürosu açmak isteyenlerin Maliye bakanlığına kayıtlı bir işletme olması zorunludur.

 

Yasa dışı şeyler yapmak işinizin bir parçası mıdır?

Televizyonda, dizi ve filmlerde gördüğünüz hemen hemen her şeyi bir kenara bırakın. Özel dedektiflik meslek kanununun olmayışı işimizi yaparken bizi zor durumda bırakabiliyor. Ancak bu zorlukları yine mevcut yasalar çerçevesinde aşmaya çalışıyoruz. Kimsenin özel hayatının gizliliğini ihlal etmeden tamamı kamuya açık alanlarda saha çalışmalarımızı gerçekleştiriyor, sözleşme şartları içerisinde çalışmamızı tamamlayıp, raporumuzu teslim ediyoruz.

Kimsenin ofisine, evine aracına dinleme amaçlı ses kaydedici, ses kayıt cihazı  gibi dinleme cihazı böcek (dinleme cihazları), gizli kamera yerleştirmiyoruz. Telefon dinleme, ortam dinleme yapmıyoruz. Kimsenin telefonuna casus yazılım, bilgisayarına casus program yüklemiyoruz. Dolandırıcı değiliz, kimseyi tehdit etmiyor, kimseye şantaj yapmıyoruz. Kanunlar çerçevesinde sıradan herhangi bir vatandaşın sahip olduğu haklara sahibiz. Silah taşıma yetkimiz yok. Zor şartlar altında yürürlükteki kanunlar çerçevesinde işimizi yapmaya çalışıyoruz, hata lüksümüz yok.

Yasalara aykırı bir şekilde araştırma yapmaya hakkımız yok. Eğer yasalara karşı davranırsak, hapis cezası alabileceğimizin bilincindeyiz. Özgürlüğümüz, herkesinki gibi değerlidir. Hiç kimse için, asla herhangi bir ücret karşılığında bile yasaları çiğnemek istemiyor, adli sicilimizin olduğu gibi tertemiz kalmasını istiyoruz. Beceri, eğitim geçmişimiz ve deneyimimizi, konuda uzman dedektif olarak yasaların elverdiği kadar hareketle, hedeflerinizi gerçekleştirmek ve yasal haklılığınızın ispatı için yardımcı olmak üzere kullanacağımızı bilmenizi isteriz.

Profesyonel ipucu #1: Bir özel dedektiften yasa dışı bir şey yapmasını istemeyin. Eğer yaparsa, toplanan herhangi bir delil, mahkeme tarafından kabul edilmez ve bu şimdiye kadar davanız için yaptığınız her şeyi işe yaramaz hale getirir.

Üstelik araştırmalarımızı yaparken yürürlükteki yasalara uymak, hedeflerinizin gerçekleşmesinin de, en iyi yoludur. Herhangi bir araştırmada yaptığımız her şeyin sonuçta mahkemede ele alınacağını varsayalım. Yasal olmayan yollarla çalışarak bir avukatın için ceza davası savunması için, bir müşterimiz için boşanma davası, velayet davası ya da nafaka davasına delil toplamak için, ya da iş yeriniz, işiniz için detaylı şirket incelemesi, icra davası için adres tespiti araştırması yaptığımızı farz edin. Yasalara uymadan çalışarak eylemlerimizi, kararlarımızı ve sonuçlarını bize suç isnadında bulunan savcıya, mahkeme heyetine nasıl açıklarız? Üstelik hukuk adına, adalet için yaparken..

Yasak ağacın yasak meyvesi, denilen, hukuka aykırı olarak elde edilen delil mahkemede kullanılamaz. Artık delil olabilme vasfını yitirmiştir. Hukuka aykırı bir şekilde çalışma yaparak haklı olduğunuz davada hakkınızı alamayacak hale gelmenizi eminim ki, bizim gibi sizde, istemezsiniz.

 

Sizi aradığımda ne olacak?

Eğer yerindeyse büyük ihtimalle telefonunuzu Özel Dedektif Bülent Deniz açacaktır. Sekreter kullanmıyoruz. Kimliğinizin ve konunuzun ne kadar az personel bilirse o kadar gizli kalacağını düşündüğümüz için özellikle gelen her çağrıya bizzat kendisi cevap vermeye çalışır.

Günün büyük bölümü saha çalışması kapsamaktadır. İşlerin yoğun olduğu vakitlerde ekiplerin kontrolü ve destek amaçlı veya bizzat araştırmayı üstlendiği zamanlar olmaktadır. Uyumuyor, aktif olarak araç kullanmıyor, önemli bir toplantıda veya mahkeme salonunda değilse telefonunuzu yanıtlayan Bülent bey olacaktır. Diğer yandan böyle durumlarda rahatlıkla telesekreteri kullanarak mesaj bırakabilir, sms gönderebilirsiniz. Mümkün olan en kısa zamanda geri dönüş sağlanacaktır.

Üzerimize düşen sorumluluk ve görev bilinci içerisinde hareket ettiğimizden, ihtiyacınız olan gizlilik sürekli kontrol edilmektedir. Gizliliğe verdiğimiz önem için hazırlanan gizlilik politikamızı buradan okuyabilir, sözleşmemizi inceleyebilirsiniz.

 

Konuşmaya başladığımızda ne olacak?

Öncelikle size nasıl yardımcı olacağımızı sorar, ihtiyaçlarınızı öğreniriz. Bazı müşterilerimiz fiyat teklifi için ararlar. Bazılarının ihtiyaç duydukları belirli bir özel bir dedektiflik hizmeti vardır ve ihtiyaçlarına özel neler yapabiliriz, nasıl çalışırız bilmek, davaya katkımızı değerlendirmek isterler. Bir kısmının karmaşık bir sorunu ve yardıma ihtiyaçları vardır. Tam olarak nasıl bir yardıma ihtiyaçları olduklarını ne de onlara nasıl yardım edeceğimizi bilmiyorlardır.

Profesyonel ipucu #2: Özel dedektif ile görüşürken konu ve durumunuz hakkında açık sözlü olmalısınız. Bilgileri gizlemek, detay vermekten kaçınmak, büyük olasılıkla uygun çözüm üretmemizi engeller ve hatta güven kaybedebilirsiniz.

Neredeyse her zaman telefonda ya da mesajlaşırken müşterilerimizle bizzat Bülent Deniz konuşmak ister. İhtiyacınızın detayını duymak ve mümkün olan çözüm yolları hakkında konuşmak ister. Bazen uzun bir konuşmadan sonra, özel dedektif ile çalışmaya gerek kalmadan probleminizi çözmenin, daha iyi yollarını tavsiye edebilir.

Analiz Dedektiflik, kendisine başvurulan her dava konusunu almaz. Dedektiflik hizmeti almak için bir özel dedektiflik bürosunu arayan potansiyel müşterimizle detaylı konuşmak istememizin, pek çok sebebi vardır. Size yardımcı olabileceğimize inanmıyorsak dava konusu işi almak istemeyiz. İşimiz bittiğinde hizmetlerimizden memnun olmanızı, davanızı mutlu bir şekilde umduğunuz gibi kazanmanızı isteriz. İlk etapta size vereceğimiz tek hizmet, bir özel dedektif ihtiyacınız olmadığını tavsiye etmek olsa dahi.

Özel dedektif ve müşterilerinin bizzat buluşup görüşmedikleri zamanlar vardır. Bizim de, sadece telefonla konuştuğumuz müşterilerimiz var. Kimi müşterimizle tüm iletişim e-posta yoluyla yapılır. Bazı uzun vadeli müşterilerimizle sadece yazışırız. Tüm müşterilerimizle mümkün olduğu kadar onların rahat oldukları haliyle, esnek bir iletişim kurmak isteriz. Bilmenizi isteriz ki, bize vereceğiniz bilgilerinizin doğruluğunu, yasal başvuran olup olmadığınızı her zaman kontrol ederiz. Yürürlükteki kanunlar sebebiyle, 3. kişilere hizmet veremeyiz.

Ve bu arada, bu ilk danışma her zaman ücretsizdir.

Bu yazı, ilk kez eş takibi gibi dedektiflik hizmetleri almak, bir dedektifle görüşmek üzere dedektiflik bürosu arayacaklar için, özel dedektif tutma rehberi olarak Ankara Dedektiflik tarafından hazırlanmıştır. Yazının 2. bölümünü hazırlanmaktadır.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın