Dedektif Arıyorum -2 - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Etiketler , , , ,

Dedektif Arıyorum -2

 

Dedektif Arıyorum başlıklı yazımızın ilk bölümüne buradan erişebilirsiniz.

 

Özel dedektif ile yapacağım görüşmeler gizli midir?

Sık sık ortaya çıkan sorulardan biri de, gizlilik konusudur. Bir özel dedektif arandığında, arayanların genellikle hassaslık gerektiren kişisel bir sorunu veya işi, iş yeriyle alakalı bir sorunu vardır. İnsanlar bazen bu durumlarda tereddütle davranıp çok fazla bilgi vermekten kaçınırlar.

Özel dedektiflerin, gizli bilgileri korumak için yükümlülüğü vardır. Avukatlar kadar özel haklara sahip olmadığımız halde aynı sorumluluğu taşıyor ve dava ile ilgili bilgileri kanuni mecburiyet olmadan ya da yemin altında ifade verme şartlarında kalmadığımız sürece kimselerle paylaşmıyoruz.

5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu Madde 55 – (1)’de geçen tanığın verdiği yemin şu şekildedir. “Bildiğimi dosdoğru söyleyeceğime namusum ve vicdanım üzerine yemin ederim.” Özel dedektiflik meslek kanunu olmadığı için biz özel dedektifleri yasal şartlar altında bağlayıcı bundan başka yemin yoktur. Bunun haricinde internet sitelerimizde hukuki şartlar, gizlilik politikası, yapılacak olan hizmet sözleşmesi hükümleri vb. başlıklar altında bulunarak beyan ettiklerimizin tümünden yasal olarak bağlayıcı hükümlerden sorumluyuz. Ayrıca avukatınız aracılığıyla dedektiflik hizmeti alarak avukat/müvekkil çatısı altına özel dedektifinizi de, dâhil edebilirsiniz.

İşlediğiniz bir suçu itiraf etmek için bir özel dedektifi aramayınız. Özel dedektiflerin her şeyden önce vatandaş olarak bir suçu ihbar etme görevi vardır. Ancak almak istediğiniz hizmet öncesinde, esnasında ve sonunda öğrendiğimiz, bulduğumuz delil, bilgi ve ailevi, ticari gibi her türde sırrınızı sadece siz ve sizin belirttiğiniz yasal temsilcinizle paylaşacağımızı bilmenizi isteriz. Bizimle paylaştıklarınızı eşiniz, komşunuz arkadaşınız, iş ortağınız, gazete, dergi, televizyon gibi medya ve sosyal medya, internet gibi yerlerle temasta bulunmayacağımızı taahhüt ettiğimizi bilmenizi isteriz. Hassasiyet içeren ailevi ve iş durumunuzu güvenle görüşebilirsiniz.

Profesyonel ipucu #3: Gizlilik için güçlü bir garanti ister misiniz? Bireysel olarak özel dedektiften hizmet almak yerine avukatınız, sizin adınıza özel dedektiflik hizmeti alsın. Bu durumda avukat/müvekkil ilişkisinin çatısının altına özel dedektif eklenmiş olur.

Her halükarda, durumunuz hakkında bazı ayrıntıları almak ve detaylı araştırmak için soru sorduğumuzda şaşırmayın. Biz Özel dedektifler, sıklıkla şüpheciyizdir. Özellikle kimseye söylemekten çekindikleri hassas aile konularını anlatmakta zorluk çeken müşterilerimiz çoğunlukla konuyu kapalı anlatarak ya da yanlış yönlendirerek anlatmaktadırlar. Vereceğimiz dedektiflik hizmetinin başarıyla sonuçlanabilmesi için ne türde araç gereçle ne sayıda özel dedektif gerekeceğini, hangi şartlar altında ve ne zaman çalışacaklarını önceden planlayabilmek ve hizmetin maliyetini çıkarabilmek için detay çok önemlidir.

Eğer bu konular hakkında samimiyetle konuşmak için bize yeterince güvenmezseniz bunu anlarız. Şayet eski bir müşterimizin tavsiyesiyle gelmemişseniz, bizim kim ve nasıl olduğumu bilmediğiniz içindir. Az önce tanıştık. Bizim için de, durum aynı. Bizde sizin hangi amaçla hizmet almak istediğinizi öğrenmeye çalışacağız.  Bu yüzden sizin gibi bizde şüpheli yaklaşarak, detaylı sorarak konuyu ve sizin konuyla alakanızı ve hizmet aldıktan sonra yasal yollarla hakkınızı arayacağınızdan emin olmamız gerek. Özel dedektiflik bürosu açarak dedektif adı altında başkalarının nasıl çalıştığı önemsemiyoruz. Bazılarının istedikleri ücretleri ödediğiniz sürece her türde işi, konuyla alakasız herhangi bir kişiden iş aldıklarını biliyoruz. Yasal olmayan hiçbir işi almıyoruz, işimizde yasal olmayan uygulamalardan kaçınırız. Bu bir iş ve kendi tercihimizi biz bu yönde kullanıyoruz. Para kazanmak için her yol mübah değildir.

 

Dedektif fiyatları hakkında

Hizmetlerden bahsetmişken özel dedektif ücretleri ve ödemelerden bahsedelim.

Kendi adlarına herhangi bir soruşturma yapmadan önce, müşterinin ön avans ödemesi yapması gerekir. Bu genellikle anlaşılan miktarın %70 kadarı olmaktadır. Araştırmanın türüne göre oluşan masrafları karşılamak adına ön ödeme alınır, iş bitiminde rapor teslim edilmeden önce kalan miktar ödenir. Araştırma esnasında anlık bilgi gerekiyorsa, müşterinin ödemenin tamamını yapmış olması beklenir. Ödeme şartları işe başlanılmadan önce görüşülerek anlaşma sağlanır.

Öncelikle hedeflerinizi gerçekleştirmek için neler gerektiğini ve buna göre maliyetin ne olacağını belirlemek gerekir. Araştırmanın türüne göre değişken olsa da, genellikle üzerinde kaç saat çalışmak gerekeceği önemlidir. Kişi bulma, adres bulma, kişi hakkında yapılan geçmiş araştırmaları gibi araştırmalar için harcanacak zaman haricinde kullanılacak kaynak da, önemlidir. Genellikle dedektiflik hizmetlerinde fiyat teklif edebilmek, yapılacak işin tüm detaylarını bilmek gerektirir. İşin tam olarak ne şekilde yapılacağını belirleyerek, işi yapmak için gereken tüm ilişkili masraflarla birlikte çalışma saat sayısını tahminle, fiyat netleşecektir.

Bazı durumlar için önceden anlaşılmışsa ek masraf talep edilebilir. Bu durum bazen aniden ortaya çıkabilir. Eş takibi yaparken, takip edilen eşin aniden şehir dışına çıkması, buna bir örnektir. Bu ve buna benzer durumlar olabileceğinden müşterinin bu gibi durumlarda dedektifin takibe devam edip etmeyeceğini belirlemesi önemlidir. Bu açıdan bakıldığında bu tür ön görülmeyen masraflar için bütçe ayrılıp, ayrılmadığı önemlidir.

Profesyonel ipucu #4: Sizin için iyi iş yapacağını hissettiğiniz bir dedektif bulun. Kalitesi için para ödemek, kötü bir şey değildir.

Birçok müşteri için maliyet, anlaşma bozan bir unsurdur. Bazı özel dedektifler sizin düşündüğünüz fiyatla çalışacak, bazıları çalışmayacaktır. Kazanmadan çalışmamızı veya teklif ettiğimiz fiyatı indirmemizi beklemeyin lütfen. Çoğunlukla ödeyeceğiniz miktarın karşılığından fazlasını alacağınızdan emin olabilirsiniz. Kabul ettiğimiz tüm işlerde, hedeflediğimiz sonuca ulaşmak, başarmak istiyoruz ve bunun için her zaman makul düzeyden fazlasıyla elimizden geleni yapıyoruz.

Kısacası, her soruşturma dosyası için verilebilecek, önceden belirlenmiş dedektif fiyatları yoktur. Eş takibi soruşturması için arama motorlarına Ankara dedektif, İstanbul dedektif, İzmir Dedektif gibi başlıklarla veya çarpıcı fiyat ve söylemlerle reklam vererek, 500 lira teklif edip aradığınızda 5.000 liraya isteyenler mevcut. %100, kesin başarı, sonuç garantili, garantili çözüm, kesin sonuç garantisi gibi söylemlerle sizden işi alana kadar pembe tablo çizerek, işi aldıktan sonra beceremeyip türlü bahanelerle yalanlar söyleyip işi batıranlar da, mevcut.

Tavsiyemiz şudur: Sizin için iyi iş yapacağını hissettiğiniz bir dedektif bulun. Kalitesi için para ödemek, kötü bir şey değildir. Hedeflediğiniz sonucu, amaçlarınızı, elinizdeki bütçeyle nasıl başarıya götürebileceğinizi karşılıklı ele alabilirsiniz. İyi bir özel dedektif aklınızdaki bütçe dâhilinde, yapılması gereken işi yapıp yapamayacağı konusunda dürüst olacaktır.

 

Sizi tutmaya karar verdikten sonra ne olur?

 İncelemeyi bitirdik, soruşturmanın amaçları belirlenerek anlaşmaya varıldı, fiyatta anlaşarak bir sözleşme imzaladık. Şimdi ne olacak?

Analiz Dedektiflik bürosu, önceden sizinle konuştuğu konu hakkında amacına uygun bir eylem planı hazırlayacak ve ardından çalışmalara başlayacaktır. Müşterilerimize, belirlenen görevleri yerine getireceğimiz ve bizden haber alacakları zamanları içeren bir zaman çizelgesi vermeye çalışırız.

Gerektiğinde müşterilerimizi “anlık” bilgilendiririz. Bazı müşterilerimiz detaylı bir şekilde anlık bilgilendirilmek isterler. Diğer müşterilerimiz ise iş bitimi sonuçları öğrenmek isterler. Soruşturma sonunda, müşteri için hazırlanmış soruşturma raporu teslim edilecektir. Bu, müşterinin isteğine göre, yazılı, e-posta olarak, karşılıklı ya da telefonla olacaktır.

İşimizin, gerçeği bildirmek olduğunu unutmayın. Var olmayan şeylerin olmasını sağlayamayız. Umut verici cümleler kurmaktan sakınır, objektif olarak gerçeği yansıtırız. Sizi, yaşadığınız sıkıntıları, üzüntünüzü ve beklentilerinizi anlıyoruz. Eş takibi esnasında herhangi bir aldatma içeren durumla karşılaşmamışsak, bunu olduğundan farklı yansıtamayız. Kayıtlarda aldatma yoksa yok demektir. Eş takibi sürecinde aldatma eylemi olmadığından kayıtlara geçmemiştir. Sadece gözlemlediğimiz ve doğru olduğunu bildiklerimizi, size aktarırız.  Fikrimizi sorarsanız, yorum yaparız.

Eş takibinde önemli bir nokta, doğru zamanı yakalamaktır. Yapılacak hazırlık planı için müşterinin tüm bildiklerinin, önceden doğru ve eksiksiz bir şekilde paylaşması, zamanlama açısından hayati önem taşır. Bu şekilde herkes soruşturma sonunda mutlu olur.

Size özel dedektifiniz

Özel dedektif tutmak, dedektiflik bürosundan hizmet almak, diğer profesyonellerden hizmet almaktan gerçekten daha farklı değildir. Dedektiflik sektöründe iyi ve kötü dedektifler vardır. Farklı dedektifler, farklı hizmetlerde iyidir. Sorular sormanız ve konuyu tüm gerçekleriyle anlatmanız, profesyonel bir ilişki içinde size yarar sağlayacaktır. Sadece iyi bir diş hekimi, bir doktor, bir avukat, ya da bir muhasebeci bulmak gibi iyi bir özel dedektif bulduğunuzda onlar, her zaman yardıma ihtiyacınız olduğunda sizin, size özel dedektifiniz olacaktır.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın