Araştırma Raporlarınızı Geliştirmek İçin 5 Öneri - Analiz Özel Dedektiflik Bürosu

Bize Ulaşın

Etiketler , , , , , ,

Araştırma Raporlarınızı Geliştirmek İçin 5 Öneri

 

Dedektiflik büronuzu diğerlerinden farklı kılmak için en hızlı yol nedir?

Cevap: Raporları bir profesyonel gibi yazmaktır.

Araştırma raporlarınızı dedektiflik sektöründeki en iyiler yapabilmek için beş kolay yol burada.

 

Tembel olmayın

Analiz dedektiflik bürosuna farklı dedektiflik büroları tarafından yazılmış araştırma raporları ulaştığında, sık sık problemlerle karşılaşırız. Bunlar tembelliğin sonucudur.

Yakın zamanda bize iletilen daha önce farklı bir dedektiflik bürosunun yaptığı eş takibi hakkında boşanma davası için sunulmak üzere hazırladığı dosyanın bir kısmının okuduk. Video harikaydı, konuyu destekleyici kanıt niteliğinde, net ve sağlam, çok etkileyiciydi.

Sonra ona eşlik eden raporu okuduk.

Bu takip için toplam otuz sekiz dakikalık kanı donduracak şekilde bir video vardı. Şunu aklınızda tutun; bu bir milyon lira tazminat talep edilmiş aldatma içeren çekişmeli boşanma davası.

Aldatan eşin, aldattığını ispat eden avukatın bir şekilde bu görüntüler için detay sunması gerekeceğini unutmayın. Videoda defalarca aldatan eş ve sevgilisinin gösterilmesine rağmen aldatma eylemi için hiçbir detaylı betimleme yoktu. Eylem, beş dakika fazladan çalışmayla işi bitirilmiş, canlı biçimde açıklanmış, hareket sıralı ve akıcı bir şekilde olmalıydı.

Ama bunu yapmak, bu dedektiflik bürosunun hevesli olmadığı bir iş olurdu. Tamamen inanılmaz.

 

Kanıtların raporla uyum içinde olduğundan emin olun.

Birkaç yıl önce bize, ilk bakışta çok etkili görünen bir rapor iletildi. Rapor, şahsın evinin arka bahçesindeki davranışını betimleyen geniş çaplı bir video olduğunu belirtiyordu.

Sahtekarlık dosyası yerine bu mu yani?

Dur bir dakika. Videonun görüş alanında şahıs neredeyse sürekli belirsizdi. (Rapor bu detayı içermiyordu.) Tek net olan, belirgin görüntü, şahsın kısa süre masada oturduğu kısımdı. Ama bahçe işini yaparken, sürekli net olarak gördüğün, iki kafanın tepesinde görünen çitten başkası değildi.

Kısacası, kanıt olarak verilen video, rapor ile uyuşmuyordu. Bu hiç inandırıcı değildi ve gözetlemenin bir sonraki aşaması istenmeliydi … Ama olmadı.

Bu dedektiflik bürosu, temeli bir başarı portresiyle süslemek istedi. Ama bu şekilde yaparak, itibarına hasar verdi.

Raporunuzun kesinlikle videonuzla veya diğer kanıtlarla uyumlu olduğundan emin olun.

 

Geçmiş zamanda etken çatı kullanın.

Özel dedektiflik kariyerimiz boyunca, binlerce araştırma raporu yazdık ve okuduk. Sektörde geçmiş zaman veya geniş zaman kullanımı bakımından bir ayrım olduğu görünüyor.

Hadi bu tartışmayı bir karara bağlayalım: İş sahibi müşteriniz veya onun avukatı, araştırma raporunuzu okuduğunda, olaylar gerçekleşmiş olacak. Bu yüzden geçmiş zamanda yazmak daha anlamlı olur.

Hiç hata yapma: Raporunuz bir hikâye ve o, bir hikâye gibi okunmalı. Geniş zaman ile geçmiş zaman arasında kararsız kalan raporlar okuduk. Bu, kötü raporun en belirgin özelliğidir.

Ayrıca, edilgen çatı kullanmaktansa, etken çatıyı kullanmayı tercih edin.

Farklı olan ne?

Etken çatı: “Ali Ayşe’yi seviyor.” Ali, cümlenin öznesi ve eylemi, Ayşe’yi sevmek.

Edilgen çatı: “Ayşe Ali tarafından seviliyor.” Cümle ters çevrildi ve Ayşe özne oldu. Ama aslında o hiç bir şey yapmıyor: O sadece Ali’nin sevgisini alan kişi. Sevme işini yapan kişi Ali.

Ayrıca edilgen cümleler akıcı değildir. Gereksiz bir şekilde karışıktır, kulağa belli belirsiz bürokratik gelir ve fazla resmidir. Anlaşılırlık, özlük ve doğrudan konuya girme görevinde tamamen başarısız olur. Eylemlerinize zaman ve çatı üniformalarını tüm raporlarınız boyunca giydirin. Müşteriniz veya avukatı, raporlarınızı değerlendirirken böylesi daha net olacaktır.

 

Anlaşılır bir özete yer verin.

Kabul edin: Raporları yazmak sürükleyicidir ve onları okumak, yazmaktan daha iyi değildir.

İşvereninize bir iyilik yapın: Kapsamlı bir özet hariç dava özeti yazın. Basit ve net olsun. Eğer şahıs bir otele gittiyse, bu iddiayı özetin başlangıcında belirtin.

İşvereninize verdiğiniz iyi bir özet, olaylara girişinde yer verir. Eğer listede hiçbir çelişkili eylem yer almıyorsa, kolayca diğer vakaya geçebilirler. Açıklığınızı takdir edeceklerdir. Bu onlar için zamandan tasarruftur ve bu bir nezakettir.

 

Hedef kitlesi için yazın.

Biz, raporlarımızı okuyacak hedef kitleye yazmak için eğitildik. Profesyonel araştırmacılar olarak, bizim kitlemiz genelde müşterimiz veya avukatlardır. Her seferinde onların profesyonel seviyesinde yazın.

Raporları bir dedektifmiş gibi yazmayı ve onları avukatın muhalifiymiş gibi gözden geçirmeyi de iyi bir parça tavsiye olarak görüyoruz. Sadece cümle yapınızda değil, mantığınızda da açıklık arayın. Net, doğrudan ve kusursuz olun. Unutmayın, mahkemede o raporu savunacaklar.

Yorumlar kapatıldı.

Bizi günün her saati arayabilirsiniz. 0.532.280 89 00

Bizi Şimdi Arayın